Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.12.2015

Najlepsze prezenty!

Co jest najlepszym prezentem pod choinkę??? Oczywiście, że książki! Podpowiemy Wam, co kupić najbliższym, żeby podarunek sprawił im radość.

Zaczynamy od dzieci, bo to one najbardziej czekają na wymarzone prezenty pod choinką. Czy ktoś z Was wyobraża sobie święta bez "Kevina samego w domu"? Ośmioletni Kevin McCallister ma jedno życzenie: chce, żeby jego rodzina zniknęła. Najgorsze (albo raczej najlepsze) zacznie się, kiedy nieoczekiwanie to życzenie się spełni, a na jego dom napadnie dwóch okropnych zbirów. Na pewno nie przeczuwają, jakie niespodzianki przygotował dla nich Kevin... W końcu tylko mięczaki chowają się pod łóżkiem!

 

Mikołajek i Wielki Cyrk Kolegów" zawiera uwielbiane przez wszystkich opowiadania o swetrze w kaczuszki, wyścigach wózków w nowym sklepie i zabawie w prawdziwy cyrk. Teraz w wersji dla najmłodszych kumpli Mikołajka z kolorowymi ilustracjami Sempégo.

 

Dla nieco starszych dzieci polecamy „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" Leszka Kołakowskiego. To przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki „dla dużych i małych". Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię. Tekst uzupełniają piękne ilustracje autorstwa znakomitego grafika Pawła Pawlaka, który również opracował książkę typograficznie. Treść i forma na najwyższym poziomie.

 

Nastolatkom można podarować „Fangirl" - to opowieść o przyjaźni wbrew różnicom i o trudnej sztuce dojrzewania. To historia o ludziach, którzy kochają książki tak bardzo, że stają się one ich całym światem. Wren i Cath to siostry bliźniaczki „podobne" do siebie jak ogień i woda. Wren chce w życiu spróbować wszystkiego. Lubi imprezować, randkować i poznawać nowych ludzi. Cath woli siedzieć w ich wspólnym pokoju i pisać fanfiction do książki, która zawładnęła całym jej światem. Jest fanką nastoletniego czarodzieja Simona Snowa. Wróć! Jest Prawdziwą Fanką, która... ma swoich własnych fanów, bo pisze fanfiki o Simonie.

Łatwo jest uwierzyć w magię świąt, zwłaszcza jeśli pod choinką znajdzie się „Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań" - w te święta autorzy powieści dla młodzieży, m.in. Rainbow Rowell, Gayle Forman i David Levithan, przyniosą Ci najpiękniejszy prezent. Nieważne, skąd pochodzisz, czy jesteś elfem czy zagubionym w świecie dorosłych nastolatkiem - uwierz w magię świąt! A jeśli nie uwierzysz - czy to oznacza, że ona nie istnieje? Przecież wszyscy pragniemy tego samego: by ktoś podarował nam miłość.

W świąteczną atmosferę wciągnie nas „Smak świąt" Agnieszki Maciąg. Autorka opowiada o tym, jak oswoić i zaczarować zimę. Co zrobić, aby ten trudny czas uczynić miłym, dobrym i pięknym. Dzieli się nie tylko przepisami, ale również pomysłami na ocieplenie i upiększenie domu. Podaje proste, naturalne sposoby na zdrowie i urodę w czasie zimy. Podpowiada, jak samemu przygotować oryginalne, zdrowe i smakowite prezenty.

 

Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu" to pozycja obowiązkowa na półce każdej kobiety - niezależnie od wieku, typu urody oraz tego, jakie są jej umiejętności w sztuce makijażu! Nieważne, ile masz czasu i ile pieniędzy wydajesz na kosmetyki - Ewa Grzelakowska-Kostoglu z RED LIPSTICK MONSTER pokaże ci, co zrobić, by wyglądać oszałamiająco!

 


Panie, które kochają modę, na pewno ucieszą się z „LOVE, STYLE, LIFE" - pierwszej, od dawna wyczekiwanej książki Garance Dore! Która z nas nie marzy, aby wybierać się w podróż po krainie stylu: od spraw powierzchownych (jaką jeansową kurtę wybrać) po jego istotę (jak kochać). Przesiadując w paryskich kawiarniach, spacerując ulicami Nowego Jorku przekonamy się, że styl sprowadza się tak naprawdę do jednego prostego pytania: Co sprawia, że czujemy się piękni?

 

Jeśli już jesteśmy kręcimy się wokół tematyki stylu - świetnym prezentem będzie „Mademoiselle Chanel" - nowa powieść C.W. Gortnera. Kim naprawdę była Coco Chanel? Wielką wizjonerką, niemieckim szpiegiem, namiętną dziewczyną poszukującą uczucia? Teraz nareszcie może opowiedzieć własną historię. Z powieści Mademoiselle Chanel wyłania się obraz kobiety pełnej pasji, wdzięku i uroku, której sława i fortuna nie uchroniły przed złamanym sercem.

 

A jeśli osoba, którą chcecie obdarować lubi biografie - polecamy pod choinkę książkę Marii Wilczek-Krupy „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach". Ta pełna anegdot biografia nie mogłaby powstać, gdyby nie wielogodzinne rozmowy, które autorka odbyła z Mistrzem przed jego śmiercią. Jest świadectwem prawdy - może nie zawsze wygodnej, ale zawsze szczerej. Kilar zawsze wzbudzał emocje. Rozdarty między ojczyzną, którą kochał, a Hollywood - gdzie spełnił swój American dream. Potrafił pędzić jednym ze swoich mercedesów z szaleńczą prędkością, a potem, w domowym zaciszu, odmawiał żarliwie różaniec.


Dla miłośników znakomitych powieści historycznych mamy „Silva rerum" - wielką powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii. Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.

Polecamy także „Córkę papieża" noblisty Dario Fo. Włoski noblista spieszy na ratunek „diabelnej" córce papieża. Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, to im zawdzięcza wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu Rodzina Borgiów, który Dario Fo zaatakował jako „skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią". Maestro staje w obronie Lukrecji. Swą książkę oparł na źródłach, m.in. na autentycznych listach córki papieża. Odnalazł w nich raczej kobietę łagodną, uwikłaną w okrutną grę ojca i odważną niż femme fatale. To jej - po raz pierwszy w dziejach - oddaje głos w swojej mistrzowskiej powieści.

A dla miłośników historii mamy pozycję imponującą - podarujcie najbliższym „Wielką Księgę Armii Krajowej". Szeroko ujęta tematyka obejmuje m.in. początki Polskiego Państwa Podziemnego, kluczowe decyzje i motywacje dowódców, zagrożenia konspiracyjnego życia spektakularne akcje i niezwykłe metody walki, kontrowersyjną działalność egzekutorów, bohaterstwo ludzi, którzy „nie sypnęli", działalność kobiet i tragiczne dylematy w ostatnich miesiącach wojny. To historia męstwa i poświęcenia, wzbogacona setkami zdjęć (również niepublikowanymi) i relacjami świadków. To hołd oddany polskim bohaterom.

Warto także sięgnąć po „Szlak nadziei" Normana Daviesa. Znakomity historyk wraz z fotografem Januszem Rosikoniem wyruszył śladem Armii Andersa. Odwiedził Rosję, Iran, Izrael, Włochy a nawet Nową Zelandię, Afrykę i Meksyk. Książka zawiera nieznane relacje świadków, niepublikowane materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące tę fascynującą podróż „szlakiem nadziei".

 

 

A kto lubi mroczne klimaty na pewno ucieszy się z nowej książki Patryka Vegi „Złe psy. Po ciemnej stronie mocy". To wstrząsające historie policjantów, którzy nie wytrzymali presji w pracy, przeszli na drugą stronę barykady i trafili do więzienia albo wylądowali w szpitalu psychiatrycznym.
Dlaczego niektórzy przechodzą na złą stronę? Czy komuś udało się stamtąd wrócić? Poznaj policję od środka. Twardo, po męsku, bez cenzury.

 

Świetnym pomysłem na prezent jest także „Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności". Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką mówi szczerze o rodzinie, przyjaźniach i początkach kariery. O ostrych zakrętach i genetycznych skłonnościach do tego, by wszystko robić po swojemu. O kulisach pracy na estradzie, w filmach i teatrze. O pułapkach popularności. O tym, ile Stuhra w Stuhrze. I dlaczego czasami chłopaki też płaczą.

 

Pozostając w klimacie aktorskim ciekawą propozycją są „Winne strony. Opowieść o pasji, która odmienia życie" Marka Kondrata. Znakomity aktor zabiera czytelników w podróż dookoła świata: od spalonej słońcem Toskanii przez górzystą Amerykę Południową po wyspy Nowej Zelandii, bo - jak mawiają - wino pite tam, skąd pochodzi, smakuje najlepiej.

 

 

W święta warto także pomyśleć o wznioślejszych sprawach i np. poszukać świętego, któremu warto zawierzyć swoje problemy w nadchodzącym roku. Szymon Hołownia przyjaciół ma głównie w niebie, a ich liczba rośnie w postępie geometrycznym. W książce „Święci codziennego użytku" znajdziesz ponad pięćdziesiąt życiorysów świętych kobiet i mężczyzn. Jest spora szansa, że wśród nich trafisz na kogoś, kto ma z Tobą wiele wspólnego. Może warto z nim pogadać? Do książki dołączone są obrazki ze świętymi - modlitwę do każdego z nich możesz mieć zawsze przy sobie!

Mamy też książkę wyjątkową. W sam raz na Święta. "Kochają mnie do szaleństwa" to historia opowiedziana przez 5-letniego Jurka. Niezwykła siła całej rodziny, miłość bliskich i wiara w to, że Jurek mimo zdiagnozowanego glejaka złośliwego może wyzdrowieć, to lekcja nadziei dla wszystkich. Także dla tych, którzy ją stracili. Dopiero w najtrudniejszych sytuacjach możemy odkryć, ile mamy w sobie siły, i zrozumieć, że każdy dzień daje szansę na wielką wygraną. Wystarczy tylko docenić to, co już się ma. I kochać do szaleństwa.

 

A jeśli Gwiazdka - no to nie możemy pominąć najważniejszej kinowej premiery. Wszystkim fanom „Gwiezdnych wojen" pod choinkę trzeba podarować książkę Chrisa Taylora „Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?". W 1973 roku George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze zdania o walce galaktycznego Imperium z rebeliantami. Cztery dekady i 37 miliardów dolarów później gadżetów związanych z uniwersum Gwiezdnych wojen było więcej niż mieszkańców ziemi, a wiara rycerzy Jedi stała się oficjalnie uznawaną religią. Ta książka to biblia dla fanów „Gwiezdnych wojen".