Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kristina Sabaliauskaitė

Silva rerum

Tłumaczenie: Izabela Korybut-Daszkiewicz

Wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii

Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.

W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata.

„Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią".

OLGA TOKARCZUK

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 140x205

Liczba stron: 512

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-09-07

ISBN: 978-83-240-3878-7

Tytuł oryginalny: Silva rerum

Tłumaczenie: Izabela Korybut-Daszkiewicz

Język oryginału: litewski

Przeczytaj także

"Silva rerurm" w finale Angelusa!
„Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaité znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus". To wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii.
>>> czytaj więcej
Kristina Sabaliauskaitė we Wrocławiu
W piątek 14 października zapraszamy do Wrocławia na spotkanie z finalistami nagrody Angelus, w tym z Kristiną Sabaliauskaitė, autorką powieści „Silva rerum".
>>> czytaj więcej
Kristina Sabaliauskaitė na Bruno Schulz. Festiwal
Kristina Sabaliauskaitė, autorka bestsellerowej powieści „Silva rerum", będzie gościem 5. Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu.
>>> czytaj więcej
Nasi autorzy na festiwalu w Białymstoku
Magdalena Grzebałkowska, Kristina Sabaliauskaitė, Jacek Dehnel, Janusz Leon Wiśniewski i Jerzy Illg spotkają się z czytelnikami podczas 7. Festiwalu Literackiego Zebrane.
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku w półfinale Angelusa
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" ogłosiło listę 14 książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu. Wśród nich znalazły się „Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaité oraz „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert.
>>> czytaj więcej
Kristina Sabaliauskaitė na Big Book Festival
Kristina Sabaliauskaitė będzie jedną z gwiazd 4. Edycji Big Book Festival, który rozpocznie się w piątek 10 czerwca i potrwa do niedzieli 12 czerwca.
>>> czytaj więcej
Kristina Sabaliauskaitė w Poznaniu i w Pile
Zapraszamy na spotkania z Kristiną Sabaliauskaitė, autorką bestsellera „Silva rerum" - wielkiej powieści o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii.
>>> czytaj więcej
Trzy książki Znaku nominowane do Angelusa
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus", ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu. Wśród nich znalazły się aż trzy książki naszego wydawnictwa.
>>> czytaj więcej
Konkurs na Książkę Roku 2015 jeszcze tylko przez 6 dni!

Do 28 lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku 2015 ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!


>>> czytaj więcej
"Silva rerum" do słuchania
„Silva rerum" - wspaniale opowiedziana saga o wstrząsanej konfliktami szlacheckiej rodzinie, żyjącej w XVII-wiecznym Wilnie, dostępna jest już jako audiobook. Tę niezwykłą historię czyta Wiktoria Gorodeckaja.
>>> czytaj więcej
Głosujcie na nasze książki w plebiscycie Książka Roku 2015!
Ruszył największy plebiscyt na Książki Roku 2015. Do końca lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!
>>> czytaj więcej
Kristina Sabaliauskaitė Kobietą Roku 2015
Z radością informujemy, że Kristina Sabaliauskaitė, autorka bestsellerowej książki „Silva rerum" została uhonorowana tytułem Kobiety Roku 2015 przyznawanym przez litewski tygodnik „Stilius".
>>> czytaj więcej
Najlepsze prezenty!
Co jest najlepszym prezentem pod choinkę??? Oczywiście, że książki! Podpowiemy Wam, co kupić najbliższym, żeby podarunek sprawił im radość.
>>> czytaj więcej
Spotkania na Magdaleną Kordel, Sylwią Chutnik i Kristiną Sabaliauskaitė
Podczas Targów Książki w Krakowie nasi autorzy będą także gościli na innych stoiskach. Sprawdźcie plan spotkań.
>>> czytaj więcej
Spotkania z Kristiną Sabaliauskaitė
Autorka porywającej powieści o XVII-wiecznym Wilnie będzie gościć na tegorocznym Conrad Festival oraz na Krakowskich Targach Książki.
>>> czytaj więcej
W Krakowie od poniedziałku rusza Festiwal Conrada
Podczas Festiwalu zapraszamy na spotkania z naszymi autorami.
>>> czytaj więcej
Litwa w Krakowie
Rasa Rimickaite, attaché kulturalny Republiki Litewskiej opowiada o prezentacji kultury litewskiej w Polsce "Litwa w Krakowie".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė
Zapraszamy na spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė oraz promocję jej książki „Silva rerum".
>>> czytaj więcej
Najlepsze książki na jesienne wieczory!
Jesień idzie, wieczory będą coraz dłuższe, więc będzie więcej czasu na czytanie! Polecamy Wam kilka wrześniowych nowości.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė
W sobotę 5 września w ramach Dni Wilna w Gdańsku zapraszamy na spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė oraz na promocję jej książki „Silva rerum".
>>> czytaj więcej
Poznaj rodowód swojej rodziny!
Chcecie wygrać książkę Kristiny Sabaliauskaitė „Silva rerum" oraz voucher, dzięki któremu może poznać historię własnego rodu? Weźcie udział w konkursie!
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

OLGA TOKARCZUK

Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią.

Sabaliauskaitė kobietą roku na Litwie

Kristina Sabaliauskaitė, autorka bestsellerowej powieści Silva rerum została uhonorowana tytułem Kobiety Roku 2015 przyznawanym przez litewski tygodnik „Stilius” i grupę medialną Lietuvos rytas.

Tytuł przyznawany jest od 17 lat. Wśród poprzednich laureatek są, m.in. żona prezydenta Adamkusa Alma Adamkiene, światowej sławy solistka operowa Violeta Urmana, mistrzyni i rekordzistka olimpijska, Daina Gudzineviciute.
Gratulacje podczas gali złożył premier Litwy Algirdas Butkevicius, a nominację przedstawiał profesor Alfredas Bumblauskas. W laudacji podkreślał, że Kristina Sabalaiuskaitė swoją twórczością wpłynęła na pozytywne postrzeganie Wilna i naszej wspólnej historii.

Jak napisał w najnowszym numerze „Nowej Europy Wschodniej” Piotr Kępiński: „W „Silva rerum”, jak w barokowym poemacie, brzydota przeplata się z pięknem, śmierć z miłością, ciało ociera się o krzyż, ziemia miesza się z niebem, czerń nachodzi na czerwień, nic nie potrafi być jednoznaczne, tak więc i wybór Urszuli jest pełen wątpliwości, jak życie zwyczajnych wilnian.
Pisarce udało się jednak uniknąć patosu i mentorstwa. Wszystkie te opozycje naszkicowała bowiem delikatnie. Podobnie zresztą jak partie powieści dotyczące inności i społecznego wyobcowania (świetny opis kłopotów Kazimierza – syna starego Narwojsza, który na czas karnawału przebiera się za murzyna i za to zostaje wyklęty). Żadnej nachalności i gry pod publiczkę”.

Cały artykuł -- > Sabaliauskaitė kobietą roku na Litwie.

Agata Kulesza czyta ”Silva Rerum”
Teleekspress

Rozgrywającą się w siedemnastowiecznym Wilnie i okolicach historia burzliwych losów szlacheckiej rodziny Narwojszów, autorka opowiada w wielkim stylu, z mroczną zmysłowością godną opisywanej epoki. - Wszystko czym jest barok jest w tej książce - nadmiar a asceza, dusza a cielesność, śmierć a życie. I Wilno. I wielkie Księstwo Litewskie - obok, a tak nieznane.

Więcej tutaj

Jestem z Wilna, to widać

W jednym z naszych wydawnictw usłyszałam: „Bardzo dobra książka. Te wszystkie polonizmy trzeba będzie wprawdzie usunąć, ale proszę się nie martwić - zajmiemy się tym”.

Wywiad w „Gazecie Wyborczej” i na Gazeta.pl

Wiem, że muszę być autentyczna - wywiad dla Lubimyczytac.pl

Początkowo książki Kristiny Sabaliauskaitė były krytycznie przyjmowane na Litwie, bo opowiadały trudną dla Litwinów historię - dziś autorka jest obsypywana nagrodami. Sławę przyniosła jej piękna fraza, autentyzm i talent przenoszenia czytelnika w inne czasy.

Wywiad w Lubimyczytac.pl

Wilno to miasto palimpsest

Opisuję czasy, które w świadomości Litwinów zapisały się jako okres "przepijania kraju przez polską szlachtę". Ja o polskiej szlachcie piszę dobrze, a Litwini pokochali te książki. Coś się zmienia w litewskim stosunku do naszej wspólnej historii - mówi autorka książki "Silva rerum" Kristina Sabaliauskaite.

Więcej na culture.pl

O czym jest książka ”Silva rerum”?
Kristina Sabaliauskaitė

Recenzje

Książka historyczna, a jak najlepsza powieść współczesna
23 14
Dwa słowa: „siedemnastowieczna Litwa" i już wiedziałam, że muszę przeczytać powieść Kristiny Sabaliauskaitė. Dopiero później dowiedziałam się nieco więcej o fabule i o jej autorce.
>>> czytaj więcej
Daje przyjemność z czytania
23 18
Największą wartością czytania jest dla mnie rozszerzanie wyobraźni i wiedzy o świecie, historii, obyczajach, innych kulturach. Ta litewska powieść opowiedziała mi o czasach, kiedy wszystko było trudne: miłość, zakochanie, małżeństwo, życie narażone na ciągłą śmierć z rąk rozszalałych Kozaków.
>>> czytaj więcej
Obok takiej książki nikt nie przejdzie obojętnie
50 27
Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii sztuki, Litwinką o polskich korzeniach od 2002 roku mieszkająca w Londynie. W 2008 roku debiutowała książka „Silva rerum", która szybko stała się na Litwie bestsellerem i została okrzyknięta "literackim wydarzeniem". W 2009 została na Litwie „Książką Roku".
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.