Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.02.2016

"Silva rerum" do słuchania

„Silva rerum" - wspaniale opowiedziana saga o wstrząsanej konfliktami szlacheckiej rodzinie, żyjącej w XVII-wiecznym Wilnie, dostępna jest już jako audiobook. Tę niezwykłą historię czyta Wiktoria Gorodeckaja, wszechstronnie utalentowana aktorka o litewskim pochodzeniu, znana z desek Teatru Narodowego w Warszawie.

Debiutancką powieść Kristiny Sabaliauskaitė uznano za jedną z najważniejszych powieści historycznych ostatnich lat, wydanych w naszej części Europy. O książce krytycy mówią jako o wspaniałym „środkowoeuropejskim" gobelinie, utkanym z mozaiki kultur, narodów i wydarzeń, właściwych tylko dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Korzystając z opartej na źródłach wiedzy o staropolskich obyczajach, życiu szlachty i w klasztorach, Sabaliauskaitė stworzyła realistyczny lecz wyrażony pięknym, poetyckim językiem obraz kraju, który do dziś pozostaje niedościgłym wzorcem polskiej i litewskiej wyobraźni narodowej.

Uznana za jedną z dziesięciu najważniejszych litewskich książek ostatniego dziesięciolecia, „Silva rerum", oparta na setkach źródeł, przypomina architekturę barokową (autorka jest doktorem historii sztuki), z jej oszałamiającym bogactwem szczegółów, kontrolowanym jednak przez pewną ascezę. W jednym z wywiadów autorka wyjaśnia: „To tak jak w kościele św. Piotra i Pawła w Wilnie, którego elementy widzimy na okładkach trylogii - przy nadmiarze detali rzeźbiarskich jest tam jednak zupełny brak koloru..."

Zachęcamy do wysłuchania pierwszego tomu powieści „Silva rerum" w mistrzowskiej interpretacji.

Kristina Sabaliauskaitė

Silva rerum

Tłumaczenie: Izabela Korybut-Daszkiewicz

Wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii

Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.

W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata.

„Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią".

OLGA TOKARCZUK

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.