Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Maria Wilczek-Krupa

Kilar. Geniusz o dwóch twarzach

Człowiek zagadka – ogień i woda w jednej osobie. Pierwsza pełna biografia niepokornego kompozytora

Fascynująca podróż przez życie jednego z najciekawszych twórców ubiegłego stulecia. Sugestywna opowieść, w której nie tylko Kilar, ale i charyzmatyczne postaci drugiego planu (Penderecki, Komeda, Harasiewicz, Boulanger, Kutz, Zanussi i inni) grają główną rolę. Wpuszczają nas do jego pracowni, do kuchni i za kulisy. Towarzysząc im niemal czujemy smaki i zapachy, słyszymy barwy głosu bohaterów dramatu. To jest podróż o prawdziwie ludzkim wymiarze.

Leszek Możdżer

Żył poza schematami, z naturą pełną sprzeczności. Wojciech Kilar Mówił o sobie: jestem jak Dr Jekyll i Mr Hyde.

Zawsze wzbudzał emocje. Rozdarty między ojczyzną, którą kochał, a Hollywood – gdzie spełnił swój American dream. Potrafił pędzić jednym ze swoich mercedesów z szaleńczą prędkością, a potem, w domowym zaciszu, odmawiał żarliwie różaniec.

Serce oddał swojej żonie Basi. Nazywano ich najpiękniejszą parą w polskim świecie artystycznym.

Człowiek z krwi i kości. Uwielbiał drogie perfumy, eleganckie krawaty i podróże po świecie. Kochał książki i koty. Był jednym z największych twórców epoki. W muzyce pozostał wierny przede wszystkim sobie. Pisał dla kina i szczerze przyznawał, dlaczego to robi.

Owoce jego współpracy z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim czy Francisem Fordem Coppolą na trwale zapisały się w historii światowego kina.

Ta pełna anegdot biografia nie mogłaby powstać, gdyby nie wielogodzinne rozmowy, które autorka odbyła z Mistrzem przed jego śmiercią. Jest świadectwem prawdy – może nie zawsze wygodnej, ale zawsze szczerej.fot. Łukasz Gaffling

Maria Wilczek-Krupa – dziennikarka prasowa i radiowa, związana m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Kinem”, „RMF Classic”. Ukończyła teorię muzyki w krakowskiej Akademii Muzycznej. Przygotowując rozprawę doktorską na temat twórczości filmowej Wojciecha Kilara, przeprowadziła z nim wielogodzinne rozmowy.

Oprawa twarda

Format: B5(163x235)

Liczba stron: 400

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-10-19

ISBN: 978-83-240-4044-5

Przeczytaj także

„Kilar geniusz o dwóch twarzach" Krakowską Książką Miesiąca!
Książka Marii Wilczek-Krupy „Kilar geniusz o dwóch twarzach" została uhonorowana tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca" za marzec 2015.
>>> czytaj więcej
O Kilarze w Katowicach
We wtorek 9 lutego wraz ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zapraszamy na spotkanie z Marią Wilczek-Krupą i rozmowę o jej książce „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach".
>>> czytaj więcej
Najlepsze prezenty!
Co jest najlepszym prezentem pod choinkę??? Oczywiście, że książki! Podpowiemy Wam, co kupić najbliższym, żeby podarunek sprawił im radość.
>>> czytaj więcej
O Kilarze w Krakowie
W niedzielę 15 listopada zapraszamy na spotkanie autorskie z Marią Wilczek-Krupą poświęcone premierze jej książki „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach".
>>> czytaj więcej
O Wojciechu Kilarze w Filharmonii Śląskiej
W środę 21 października Filharmonia Śląska w Katowicach oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie autorskie z Marią Wilczek-Krupą poświęcone premierze jej książki „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach".
>>> czytaj więcej
Dwie twarze Wojciecha Kilara
Pomyli się ten, kto chciałby zamknąć postać Wojciecha Kilara w przegródce z muzyką poważną i filmową, a obok dopisać błękitnym atramentem: „nieskazitelny człowiek".
>>> czytaj więcej
Premiera książki "Kilar. Człowiek o dwóch twarzach
W Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbyło się spotkanie autorskie z Marią Wilczek-Krupą poświęcone premierze jej książki „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach".
>>> czytaj więcej
Tylko u nas! Fragment biografii Wojciecha Kilara!
Już w październiku w Znaku „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach" - pierwsza pełna biografia wybitnego kompozytora!
>>> czytaj więcej
Co przeczytać w październiku? Szczęśliwa trzynastka!
Proponujemy trzynaście książek, po które warto sięgnąć w chłodne jesienne wieczory. Coś dla siebie znajdą amatorzy biografii, powieści i książek historycznych. Znajdzie się także coś dla dzieci.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Wyjątkowa biografia z niebanalną okładką

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.