Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Ewa Winnicka

Obywatel Stuhr. Z Jerzym i Maciejem rozmawia Ewa Winnicka

SPOTKANIE OJCA I SYNA DOŚWIADCZONYCH ŻYCIEM, DOŚWIADCZONYCH POLSKĄ

Film „Obywatel” budził emocje jeszcze przed premierą. Jego twórca Jerzy Stuhr po przejściu ciężkiej choroby miał dość powodów, by na nowo spojrzeć na swoje życie i na Polskę. Również grający w filmie ojca Maciek nie mógł w ostatnich latach narzekać na brak trudnych doświadczeń. Obaj przekraczają tą książką ramy gorzkiej komedii. Paradoksalnie, nie czytali swoich wypowiedzi przed publikacją. Teraz po raz pierwszy zobaczą, jak widzą to, co za nimi i to, co przed nimi. W Polsce, we własnej rodzinie.


Jerzy: Obce mi są odczucia euforii, ale także czarna rozpacz. Nazwałbym mój stan łagodną rezygnacją. Staram się być obywatelem mojego kraju. To wszystko.

Maciej: Wciąż myślę, że występowanie i granie z członkami rodziny to swego rodzaju kuriozum.

Ewa Winnicka w dwóch niezależnych od siebie rozmowach pyta obywateli Stuhrów także o Polskę starszych i młodszych pokoleń, o Kościół, Solidarność i narodowe mity oraz o sympatię tłumów − i sympatię mediów.

Książka towarzyszy premierze filmu „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra i zawiera jego autorski scenariusz wzbogacony o anegdoty z planu. Ten poruszający portret współczesnej Polski jest niewątpliwie jednym z najważniejszych filmów w historii naszej kinematografii.

Oprawa twarda

Format: 165x215

Liczba stron: 272

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-10-16

ISBN: 978-83-240-3178-8

Opracowanie graficzne: Katarzyna Ewa Legendź

Przeczytaj także

Jerzy Stuhr: Z moich filmów „Obywatel” jest mi najbliższy
7 listopada premiera nagrodzonego na Festiwalu Filmowym w Gdyni filmu „Obywatel". Rozmowa z Jerzym Stuhrem w najnowszym wydaniu „Dużego Formatu".
>>> czytaj więcej
Wielka Czwórka w Krakowie
To już ostatni dzień Targów Książki. Dziś odwiedzą nas osoby na co dzień związane z branżą filmową i telewizyjną. Z niektórymi będzie okazja spotkać się dwukrotnie! Sprawdź szczegóły.
>>> czytaj więcej
Cykl spotkań Obywatel(i) Stuhrów
Jerzy Stuhr, reżyser filmu "Obywatel" i jego syn Maciej ruszają w trasę! Odwiedzą Warszawę, Kraków i Poznań. 
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Obywatel Stuhr

Recenzje

W Polsce, o Polsce
47 41
,,Obywatel Stuhr" to nie tylko dwie ciekawe rozmowy z ikonami polskiego kina, którymi dla wielu są, ale też scenariusz, który opatrzony stosownymi komentarzami reżysera pokazuje, jak trudno jest zrobić film o Polsce, w Polsce. Dużo ciekawostek technicznych i ideologicznych związanych z tworzeniem filmu, ale też anegdot z życia Jerzego i Macieja Stuhrów.
>>> czytaj więcej
Polska się zmienia
41 40
Rozmowy Jerzego i Macieja Stuhrów pokazują, jak wiele się w Polsce zmienia. Historie i wspomnienia wybitnych aktorów zaskakują trafnością, są zabawne i ciekawe. Scenariusz na końcu to gratka dla fanów filmu, którzy być może nigdy nie mieliby okazji czytać filmu w papierowej formie.
>>> czytaj więcej
Obywatel Polski
37 38
Choć każdy z nas jest obywatelem Polski, nie każdy powinien się nim nazywać. Bo obywatel powinien mimo wszystko wierzyć i solidarnie chcieć coś dla kraju robić. Np. sztukę, tak jak Jerzy i Maciej Stuhr, którzy w wywiadzie z Ewą Winnicką opisują swój stosunek do kraju. Świetne dwie rozmowy, dołączony bardzo dobry scenariusz - czekam na film!
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.