Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

31.10.2014

Jerzy Stuhr: Z moich filmów „Obywatel” jest mi najbliższy

7 listopada premiera filmu „Obywatel". Polecamy uwadze rozmowę z Jerzym Stuhrem, która ukazała się w najnowszym wydaniu„Dużego Formatu" ( z dn. 30.10. 2014). Wywiad przeprowadził Jacek Szczerba. Fragment wywiadu poniżej.

Kiedy pojawił się pomysł „Obywatela"?
Siedem lat temu. Najwięcej dylematów miałem w związku z konstrukcją. W Polsce nikt nie zwraca uwagi na formę. Bugajski, szef jury w Gdyni, po werdykcie mówił mi: „O twojej nagrodzie zdecydowali zagraniczni jurorzy". „Ale co oni z tego zrozumieli?" - pytam. „Idź, porozmawiaj z panią z „Variety". Ona za tobą szalała ."Idę do niej: „Dziękuję, podobno się pani mój film podobał?". „Forma, proszę pana, forma. To jest tak skonstruowane".

Taką podążająca wstecz narrację miał niedawno „Dziwny przypadek Benjamina Buttona".
Długo szukałem, jak poprowadzić tę historie do tyłu. Ja się porównuję do faceta, który układa krzyżówki. Nie do tego, które je rozwiązuje. Zawsze pilnuję zasady gwałtownej zmiany z jednej trzeciej i w dwóch trzecich scenariusza. (...)

Cały wywiad dostępny tutaj

Promocję filmu wspiera wydana w październiku książka Obywatel Stuhr, w której znajdziemy dwa wywiady rzeki z Jerzym i Maciejem Stuhrem oraz scenariusz filmu wraz z reżyserskim komentarzem poszerzonym o anegdoty z planu.

Zapraszamy do kin i do księgarń!

SPOTKANIE OJCA I SYNA DOŚWIADCZONYCH ŻYCIEM, DOŚWIADCZONYCH POLSKĄ

Film „Obywatel” budził emocje jeszcze przed premierą. Jego twórca Jerzy Stuhr po przejściu ciężkiej choroby miał dość powodów, by na nowo spojrzeć na swoje życie i na Polskę. Również grający w filmie ojca Maciek nie mógł w ostatnich latach narzekać na brak trudnych doświadczeń. Obaj przekraczają tą książką ramy gorzkiej komedii. Paradoksalnie, nie czytali swoich wypowiedzi przed publikacją. Teraz po raz pierwszy zobaczą, jak widzą to, co za nimi i to, co przed nimi. W Polsce, we własnej rodzinie.


Jerzy: Obce mi są odczucia euforii, ale także czarna rozpacz. Nazwałbym mój stan łagodną rezygnacją. Staram się być obywatelem mojego kraju. To wszystko.

Maciej: Wciąż myślę, że występowanie i granie z członkami rodziny to swego rodzaju kuriozum.

Ewa Winnicka w dwóch niezależnych od siebie rozmowach pyta obywateli Stuhrów także o Polskę starszych i młodszych pokoleń, o Kościół, Solidarność i narodowe mity oraz o sympatię tłumów − i sympatię mediów.

Książka towarzyszy premierze filmu „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra i zawiera jego autorski scenariusz wzbogacony o anegdoty z planu. Ten poruszający portret współczesnej Polski jest niewątpliwie jednym z najważniejszych filmów w historii naszej kinematografii.