Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wiesław Myśliwski

Ostatnie rozdanie

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.
O tym – choć nie tylko o tym – mówi jego powieść Ostatnie rozdanie, kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”.
Ostatnie rozdanie to dzieło „totalne”, które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej – przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 144x205

Liczba stron: 448

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2013-09-09

ISBN: 978-83-240-5961-4

Przeczytaj także

Wiesław Myśliwski z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Patrząc na swoje życie z perspektywy 90 lat sądzę, że to literatura nauczyła mnie wolności - powiedział Wiesław Myśliwski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, podczas uroczystości wręczeniu mi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski laureatem Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego
Polski PEN Club przyznał Nagrodę im. Jana Parandowskiego Wiesławowi Myśliwskiemu - „pisarzowi, w którego dziele odwieczna prowincja ludzka współtworzy europejską tradycję w osobnej, własnej rozmowie z długim czarnoleskim echem". Uroczystość wręczenia Nagrody będzie można obejrzeć już 5 lipca 2021 m.in. na profilu Polskiego PEN Clubu na Facebooku.
>>> czytaj więcej
„Ucho Igielne" Książką Roku na Litwie!
"Ucho igielne" nagrodzone!
Wiesław Myśliwski został laureatem 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w Kategorii Literatura Piękna - Proza. Nagrodę otrzymał za znakomitą powieść „Ucho Igielne".
>>> czytaj więcej
„Ostatnie rozdanie" nagrodzone na Litwie
Powieść Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie" („Paskutinis išdalijimas") otrzymała tytuł „Książka Tłumaczona roku 2018" na Litwie!
>>> czytaj więcej
Okazać wyrozumiałość losowi
W środę 26 października zapraszamy na spotkanie z cyklu Światło Literatury. Gościem będzie Wiesław Myśliwski, twórca wielkich narracji. Wybrane teksty przeczyta Jerzy Radziwiłowicz.
>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski uhonorowany nagrodą Literacką im. Franciszka Karpińskiego
Wiesław Myśliwski otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Kapituła uhonorowała go za „najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka".
>>> czytaj więcej
Autorzy Znaku na Festiwalu w Szczebrzeszynie
W niedzielę 31 lipca w Szczebrzeszynie rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Podczas imprezy będziecie mogli się spotkać z naszymi autorami: Małgorzatą Szejnert, Wiesławem Myśliwskim, Michałem Rusinkiem, Angeliką Kuźniak, Grażyną Plebanek i z Pauliną Mikułą.
>>> czytaj więcej
Apostrof - spotkania z Wiesławem Myśliwskim, Jackiem Dehnelem i Magdaleną Grzebałkowską
W poniedziałek 16 maja rozpoczyna się Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury. Zobaczcie, gdzie i kiedy będzie się można spotkać z naszymi autorami.
>>> czytaj więcej
W Krakowie od poniedziałku rusza Festiwal Conrada
Podczas Festiwalu zapraszamy na spotkania z naszymi autorami.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim w Opolu
W poniedziałek 12 października zapraszamy do Opola na spotkanie z podwójnym laureatem Nagrody Nike Wiesławem Myśliwskim.
>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski w finale Angelusa
Ostatnie rozdanie na liście 7 finałowych książek wybranych przez jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureata nagrody poznamy w październiku.
>>> czytaj więcej
"Ostatnie rozdanie" przemawia do ludzi młodych
Powieść Wiesława Myśliwskiego rekomenduje do nagrody Nike Jerzy Illg, redaktor naczelny Znaku. Siedmiu finalistów tej prestiżowej nagrody poznamy już we wrześniu.
>>> czytaj więcej
Najgorętsza Książka Lata 2014
Chutnik, Grzebałkowska, Gumowska, Huelle, Myśliwski - książki naszych autorów walczą w plebiscycie TVP Kultura o miano idealnej lektury na wakacje. Głosowanie trwa do 23 sierpnia 2014.
>>> czytaj więcej
Myśliwski wśród półfinalistów Literackiej Nagrody „Angelus”
Wśród nominowanych 14 książek znalazła się powieść Wiesława Myśliwskiego Ostatnie rozdanie. Zwycięzcę poznamy 18 października - trzymamy kciuki za Naszego Autora!
>>> czytaj więcej
Pisać jak Wiesław Myśliwski – konkurs
„Literatura pamięci. Twórczość Wiesława Myśliwskiego - lekcja wychowania" to temat ogólnopolskiego konkursu na esej organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu.
>>> czytaj więcej
Myśliwski na Dworcu PKP Gdynia
Polecamy perfomance Chór Czytelników przygotowany na podstawie powieści Ostatnie rozdanie. 28 czerwca. Godz. 12.00.
>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski nagrodzony!

Nasz autor laureatem dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii literatura.

 


>>> czytaj więcej
Warszawskie Targi Książki
Jubileuszowa 5 edycja odbędzie się w dniach 22-25 maja 2014 na Stadionie Narodowym. Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Znak (77/D9) i spotkania z naszymi autorami.

 


>>> czytaj więcej
Myśliwski i Bonowicz wśród nominowanych
Wiesława Myśliwskiego wyróżniono w kategorii powieści za Ostatnie rozdanie, Wojciecha Bonowicza w kategorii tomy poetyckie.
>>> czytaj więcej
Nagroda Literacka m. st. Warszawy
Laureatem w kategorii warszawski twórca został Wiesław Myśliwski, autor m.in. Ostatniego rozdania.

 


>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski na Festiwalu Conrada
Dwukrotny laureat Nagrody Nike Wiesław Myśliwski będzie jednym z gości tegorocznego 7. Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Posłuchaj wywiadu z Wiesławem Myśliwskim

Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia

Przepiękna, mądra, wybitna powieść. W każdej z opisywanych w niej historii można odnaleźć siebie.

Justyna Sobolewska, Polityka

To, co najpiękniejsze w powieści Myśliwskiego, to portrety kobiet, a przede wszystkim portret Marii wyłaniający się z jej listów.

Janusz Drzewucki, Rzeczpospolita

Przejmująca i pasjonująca powieść o przemijaniu.

Dariusz Nowacki, Gazeta Wyborcza

Niezwykły jest główny bohater, człowiek, który obsesyjnie przywiązał się do idei wolności.

Piotr Kofta, Wprost

Wszystkie elementy są misternie z sobą splecione, ujawniając coraz to nowe wymiary Ostatniego rozdania.

Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim i promocja jego książki ”Ostatnie rozdanie”
Film ze spotkania z Wiesławem Myśliwskim w Warszawie

Partnerzy


Recenzje

Miłość - jedyne, co można przeciwstawić życiu
48 31
Pisarz o ugruntowanej w Polsce i na świecie pozycji pisze swoje powieści z głębi czasu, doświadczenia i siły przeżycia. Jego książki wymagają od czytelnika cierpliwości i skupienia. Trudno wyliczyć płaszczyzny, na jakich odczytywać można to dzieło całkowite, pełne i wybitne. Choć początkowo rozważania suną powoli, z każdą kolejną stroną wgłębiamy się coraz bardziej w świat Myśliwskiego - świat ludzi, których znamy z codzienności, a których potrafi on przedstawić w sposób unikatowy - jest spostrzegawczy, ma zdolność ujmowania specyfiki ich ulotnych wydawałoby się cech. Pisze w taki sposób, że szewc czy krawiec są nimi wprost, całymi sobą wyrażają swoje profesje. Może dlatego tak kluczowe wydaje się zdanie zaczerpnięte od Tomasza Manna: „Talent to zdolność do posiadania własnego losu". Życie bowiem to materiał, z którego może zostać uszyty los. Czasem trzeba szyć dopiero po upokarzającym pruciu, ze skrawków. To jednak wiedzie do nadawania życiu rangi, znaczenia, wagi - poprzez odwagę i decyzję, poprzez konsekwencję i odpowiedzialność. Poprzez wyrażenie siebie w tym, co się robi czy co się tworzy, a nade wszystko - poprzez miłość. Wielkie słowa jak u żadnego chyba współczesnego powieściopisarza nie brzmią tak wiarygodnie.
>>> czytaj więcej
Mistrz słowa powrócił
55 56
Zakończyłam trwającą 1,5 miesiąca przygodę z najnowszą książką Wiesława Myśliwskiego. Książką, o której marzyłam od momentu, gdy ją ujrzałam w zapowiedziach. Tęskniłam za tym, w jaki sposób Myśliwski pisze o życiu. Za tą niespieszną narracją, głęboką mądrością. A jednak, zamiast połknąć książkę na dwa chapnięcia, w międzyczasie przeczytałam x książek. Każdy, kto czytał jakąkolwiek książkę Myśliwskiego, wie, że ich się nie połyka. Delektuje się nimi. Słowo, po słowie, zdanie po zdaniu.
>>> czytaj więcej
Życie jak gra w karty
62 58
Dzisiaj nie ma już kalendarzy, w których zapisujemy adresy, numery telefonów.. wszystko to mamy w komórkach, tabletach i takich tam innych bezdusznych urządzeniach....
Dzisiaj nie piszemy już listów.. jest Internet, są e-malie...
Na szczęście oprócz e-booków, są też książki w formie tradycyjnej i na szczęście jest Wiesław Myśliwski, mistrz słowa i mistrz opowieści.
I to właśnie Wiesław Myśliwski przypomina nam w swojej najnowszej powieści o kalendarzach, o listach i świecie, który już minął.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.