Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.09.2014

Wiesław Myśliwski w finale Angelusa

Ostatnie rozdanie na liście 7 finałowych książek wybranych przez jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureata nagrody poznamy 18 października na uroczystej gali we Wrocławiu.

W finale znalazły się powieści autorów z Albanii, Czech, Polski, Rosji, Słowacji i Ukrainy. Wiesław Myśliwski jest jedynym Polakiem-finalistą tegorocznej Nagrody Angelus.

W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej - zwycięzcę wytypują internauci, głosując na swojego faworyta na stronie angelus.com.pl.

Laureata Nagrody Głównej oraz Nagrody Publiczności poznamy 18 października 2014 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Fundatorem Nagrody jest Miasto Wrocław.

Za Naszego Autora trzymamy mocno kciuki!

Zachęcamy Państwa do oddawania głosów na powieść Ostatnie rozdanie

w głosowaniu internetowym.

fot. Danuta Węgiel/fotonova

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.
O tym – choć nie tylko o tym – mówi jego powieść Ostatnie rozdanie, kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”.

"Ostatnie rozdanie" to dzieło „totalne”, które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej – przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.