Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.02.2016

Lektury na koniec zimy

Zima powoli się kończy, ale macie jeszcze trochę spokojnych wieczorów, by usadowić się wygodnie na kanapie i sięgnąć po nasze lutowe bestsellery. W tych propozycjach każdy znajdzie coś dla siebie.

Lekturą obowiązkową jest biografia artysty genialnego i przeklętego. „Dymny. Życie z diabłami i aniołami" to portret legendarnej osobowości artystycznej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Agresywny awanturnik i prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB. Niepoprawny romantyk. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Była miłością jego życia. Ona do dziś uważa go za życiowego przewodnika.

Sięgnijcie także po zupełnie inną biografię. Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX - firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego. Przeczytajcie książkę „Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX".

 

A jeśli jesteście ciekawi, jak można nauczyć się żyć bez lęku o siebie, o dom, o jutro - koniecznie powinniście przeczytać rozmowę Katarzyny Węglarczyk z Urszulą Melą, mamą Jaśka, najmłodszego zdobywcy dwóch biegunów. W książce "Bóg dał mi kopa w górę" Ula Mela szczerze opowiada o tym, co spotkało jej rodzinę. O śmierci młodszego syna, ostrych zakrętach w małżeństwie i odkrytej po latach wierze. O byciu matką do bani, o ryzyku, które warto podjąć i o momentach przełomowych, dzięki którym nauczyła się żyć pełnią życia.

 

 Mamy także coś dla miłośników historii. Był czas, gdy Polska stanowiła największe państwo Europy. Polaka, jadącego nad morze pytano: nad które? Byliśmy pierwszymi władcami Berlina, zasiadaliśmy na moskiewskim tronie, posiadaliśmy Krym i forty na Karaibach. Przez długi czas nasz kraj rozpychał się na cztery strony świata. Dlaczego o tym nie pamiętamy? Sięgnijcie po „Polskie imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą".

 

Mamy także kilka propozycji dla wielbicieli dobrej prozy. Ktoś, kto czytał książki Donny Tartt nie trzeba namawiać, żeby wziął do ręki „Małego przyjaciela". To druga powieść w dorobku pisarki, była nominowana między innymi do Orange Prize. Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii.

Warto także przeczytać „Wiek cudów". Błyskotliwy debiut Karen Thompson Walker wywołał wielkie zamieszanie w świecie literackim. To książka dla wszystkich wielbicieli „Melancholii" Larsa von Triera. Jak silne mogą być uczucia, kiedy równowaga między światłem a ciemnością ulega całkowitemu rozchwianiu? Czy jest sens nadal kochać, przyjaźnić się, wybaczać, być wiernym, skoro jutro może nigdy nie nadejść?

 

A wielbicielom rodzinnych tajemnic polecamy „Sekret zegarmistrza" - znakomitą powieść Renaty Kosin. Lena mieszka w odziedziczonym po przodkach dworku na Podlasiu. Rytm jej życiu nadaje tykanie starych zegarków, pamiątek po dziadku zegarmistrzu. Spokojne życie niespodziewanie nabiera barw, gdy odkrywa pewne znalezisko - nadpalony dziennik z 1884 roku.

 

 

Jeśli chcecie się zagłębić w romantyczne klimaty - powinniście wziąć do ręki „Linię serc" - uwielbianej przez czytelniczki Rainbow Rowell. Georgie McCool, scenarzystce komedii z Los Angeles, pozornie udało się połączyć pracę z życiem rodzinnym. Ma cudowne córeczki Alice i Noomi, opiekuńczego męża Neala i piękny dom na przedmieściach. Jednak w jej małżeństwie od dawna coś nie gra, a Georgie nie ma odwagi ani czasu, by zmierzyć się z problemami.

 

A jak poradzić sobie z problemami z cerą? Spróbujcie sięgnąć po „Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji". W Europie o skórze mówi się głównie w kontekście problemów: zmarszczek i niedoskonałości cery, które trzeba tuszować grubymi warstwami makijażu. Koreanki od dawna wiedzą, że takie podejście prowadzi donikąd. Ich niezwykła metoda kompleksowej pielęgnacji gwarantuje rewelacyjne efekty.

 

Wszyscy rodzice powinni sięgnąć po poradnik „Szczepionki. Nie daj się zwariować". To praktyczny przewodnik dla mamy i taty. Specjaliści wyjaśniają w niej m.in.:
• Czy na wszystkie choroby należy szczepić dziecko?
• Kiedy ze szczepienia trzeba zrezygnować?
• Jak wybrać szczepionkę?
• W jaki sposób zmniejszyć ból dziecka?

 

A jeśli masz dziecko niejadka koniecznie kup książeczkę „Pampi na talerzu. Jedzenie jest fajne". Pampi zabierze wasze pociechy w podróż do krainy jedzenia. Na talerzu może się dziać mnóstwo fantastycznych rzeczy! Są ciekawskie brokuły, pracowite marchewki i radosne owoce. Dzieci przekonają się, że jedzenie jest fajne!

 

 

A jeśli zatęskniliście za Małym Księciem - mamy dla Was dwie propozycje. „Mały Książę dla najmłodszych" to książeczka do czytania dzieciom w wieku 2-5 lat. Na tę ponadczasową historię z pięknymi klasycznymi ilustracjami nigdy nie jest za wcześnie!


A na chwile zwątpienia, na lepsze i gorsze dni - idealna będzie pozycja „Mały Książę. Złote myśli" . Ponadczasowe myśli Małego Księcia to życiowe drogowskazy, które przypominają, co jest naprawdę ważne.