Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.12.2014

Wybitna biografia Llosy Książką Grudnia 2014

Jury nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca uhonorowało tytułem „Książki Grudnia" pracę Tomasza Pindla pt. Mario Vargas Llosa. Biografia.

Na spotkanie z autorem i uroczyste wręczenie nagrody zapraszamy Krakowian 12 grudnia (piątek) do siedziby Śródmiejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 i poprowadzi je Adam Komorowski.

Tomasz Pindel, autor powieści i publikacji literaturoznawczych, do niedawna wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ. Specjalizuje się w przekładach literatury latynoskiej, jest także współautorem audycji Piątka z literatury (RMF Classic) i bloga poczytane.blog.onet.pl. Pracownik Instytutu Książki, współ¬pracuje z „Gazetą Wyborczą" i „Tygodnikiem Powszechnym".

Mario Vargas Llosa bez grama fikcji

Tomasz Pindel stworzył doskonały portret wybitnego pisarza, polityka, ale także męża i ojca, buntownika i skandalisty, człowieka niepokornego i pełnego sprzeczności. Dotarł nie tylko do samego pisarza, ale także do jego rodziny, przyjaciół i wrogów oraz uzyskał pełny dostęp do jego osobistych archiwów. Nie unikał tematów kontrowersyjnych i drażliwych, ujawniając niepublikowane dotąd fakty z prywatnego życia noblisty.

Ta emocjonująca biografia jest lekturą wciągającą niczym powieści samego Mistrza.


„Zawsze wydawało mi się, że pisanie o życiu innego człowieka zawiera w sobie dużą dozę bezczelności, zwłaszcza kiedy miałem w końcu stanąć twarzą w twarz z takim człowiekiem i powiedzieć: „Dzień dobry, pierwszy raz mnie pan na oczy widzi, ale właśnie piszę pańską biografię i chciałbym dopytać o parę drobiazgów…”. Ale mówiąc szczerze, jak o tym teraz myślę, to mam wrażenie, jakbym jednak tego nie przeżył, tylko o tym przeczytał...”