Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

18.12.2015

Trzy książki Znaku w zestawieniu GW

„Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 25 książek, bez których nie wyobraża sobie 2015 roku. Wśród nich są trzy książki wydane przez Znak! To "Atlas: Doppelganger"- Dominiki Słowik, „Wszystkie wojny Lary" Wojciecha Jagielskiego i "Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert.


Debiut Dominiki Słowik Łukasz Grzymisławski podsumował tak: „(..) Skoro ktoś, mając dwadzieścia kilka lat, pisze powieść o polskiej transformacji w śląskim mieście nad kopalnią niczym Sindbad Żeglarz o swoich egzotycznych wyprawach, to co napisze w dalszej kolejności?"

Juliusz Kurkiewicz napisał o genialnym reportażu Wojciecha Jagielskiego: „Jeden z najlepszych polskich reportażystów powraca na Kaukaz (są nawet czeczeńskie wieże z kamienia z tytułu jednej z jego ważniejszych książek), a jednocześnie tworzy przypowieść na dziś - czasy napływających do Europy Zachodniej uchodźców, antyterrorystycznej histerii i rzeczywistego fanatyzmu Państwa Islamskiego. (...) A potem na scenę wkracza ona - należąca do tej grupy matka, która marzenia o osobistym szczęściu poświęciła dla jednego celu: ocalenia życia swych synów przed hekatombą wojny i nienawiści. Bezskutecznie. Jagielski w swej reporterskiej powieści stworzył najpiękniejszą ze swych bohaterek.

O książce Małgorzaty Szejnert napisał zaś tak: „Ryszard Kapuściński nie zdążył napisać reportażu o rodzinnym Pińsku, teraz Szejnert napisała o całym Polesiu. Ale to nie jest nostalgiczna książka o polskich kresach. Szejnert reprezentuje wrażliwość postkolonialną i opowiada z różnych perspektyw. (...) "Usypać góry" to przede wszystkim wezwanie do krytycznej refleksji nad mitem dawnej Polski jako wielonarodowego, tolerancyjnego raju. Mocna i piękna książka.

Książki