Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Małgorzata Szejnert

Usypać góry. Historie z Polesia

Porywająca podróż do najbliższej z mitycznych krain

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Co o Polesiu wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz generał Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Czy przeczytali u Herodota, że żyje tam lud czarnoksiężników, którzy raz w roku zamieniają się w wilki? Może słyszeli o legendarnym grobie Owidiusza? Na początku wieku XXI Małgorzata Szejnert wyrusza ich tropem.

Reporterka niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.

Oprawa twarda

Format: B5 (165x235)

Liczba stron: 416

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-03-02

ISBN: 978-83-240-3287-7

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Przeczytaj także

Małgorzata Szejnert w Szwecji
W sobotę 30 września w Världskulturmuseet w Göteborgu odbyło się spotkanie z Małgorzatą Szejnert. Autorka była gościem Targów Książki w związku z publikacją fragmentu książki „Usypać góry. Opowieści z Polesia" w szwedzkim magazynie kulturalnym „Ord&Bild".
>>> czytaj więcej
"Usypać góry" w finale konkursu Książka Historyczna Roku
Znakomity reportaż „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert został zakwalifikowany do III etapu konkursu „Książka Historyczna Roku"!
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku w półfinale Angelusa
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" ogłosiło listę 14 książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu. Wśród nich znalazły się „Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaité oraz „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert.
>>> czytaj więcej
Autorzy Znaku na Festiwalu w Szczebrzeszynie
W niedzielę 31 lipca w Szczebrzeszynie rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Podczas imprezy będziecie mogli się spotkać z naszymi autorami: Małgorzatą Szejnert, Wiesławem Myśliwskim, Michałem Rusinkiem, Angeliką Kuźniak, Grażyną Plebanek i z Pauliną Mikułą.
>>> czytaj więcej
Traveler dla „Usypać góry" Małgorzaty Szejnert!
Z radością informujemy, że znakomity reportaż Małgorzaty Szejnert „Usypać góry. Historie z Polesia" otrzymał nagrodę Travelera w kategorii Podróżnicza Książka Roku!
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert z Nagrodą „Odry" za 2015 rok!
Miło nam poinformować, że redakcja oraz rada redakcyjna miesięcznika „ODRA" postanowiły przyznać Nagrodę „Odry" za rok 2015 Małgorzacie Szejnert, autorce „Usypać góry. Historie z Polesia" oraz innych książek, które łączą w sobie reporterską dociekliwość, epicką perspektywę i poetycką wrażliwość.
>>> czytaj więcej
Trzy książki Znaku nominowane do Angelusa
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus", ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu. Wśród nich znalazły się aż trzy książki naszego wydawnictwa.
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku nominowane do Nagrody im. Kapuścińskiego
Dwoje naszych wybitnych autorów: Małgorzata Szejnert, autorka „Usypać góry. Historie z Polesia", i Wojciech Jagielski, którego „Wszystkie wojny Lary" opublikowaliśmy w zeszłym roku, zostało nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród polskiej branży wydawniczej.
>>> czytaj więcej
Mamy dwie nominacje do Travelerów!
Dwie książki Znaku „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert i „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia" Piotra Milewskiego zostały nominowane do nagrody Travelery w kategorii Podróżnicza Książka Roku!
>>> czytaj więcej
Konkurs na Książkę Roku 2015 jeszcze tylko przez 6 dni!

Do 28 lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku 2015 ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!


>>> czytaj więcej
Głosujcie na nasze książki w plebiscycie Książka Roku 2015!
Ruszył największy plebiscyt na Książki Roku 2015. Do końca lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!
>>> czytaj więcej
Trzy książki Znaku w zestawieniu GW
„Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 25 książek, bez których nie wyobraża sobie 2015 roku. Wśród nich są trzy książki wydane przez Znak!
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert na Śląskich Targach Książki
W sobotę 7 listopada mistrzyni reportażu Małgorzata Szejnert spotka się z czytelnikami podczas Śląskich Targów Książki w Katowicach.
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert z medalem Gloria Artis!
Mistrzyni reportażu Małgorzata Szejnert odebrała srebrny medal Gloria Artis. Gratulujemy!
>>> czytaj więcej
Wstąp do Klubu Księgarza
Zapraszamy na wieczór z Małgorzatą Szejnert z okazji przyznania jej nagrody za książkę kwietnia 2015.
>>> czytaj więcej
Wybitni autorzy na Podlasiu
Zapraszamy na białostockie premiery książek Małgorzaty Szejnert i Andrzeja Brzezieckiego, które odbędą się 25 i 26 kwietnia 2015 roku.
>>> czytaj więcej
Poznaj małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego
Zapraszamy do Krakowa na spotkanie z Małgorzata Szejnert, autorką książki Usypać góry. Historie z Polesia.
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert w Znaku!
Dziś nasze wydawnictwo odwiedziła autorka doskonałego reportażu Usypać góry. Historie z Polesia.
>>> czytaj więcej
„Szejnert to wybitna pisarka”
Marcin Sendecki o najnowszej książce mistrzyni reportażu - Usypać góry. Historie z Polesia.
>>> czytaj więcej
Małgorzata Szejnert w Warszawie
W związku z premierą książki Usypać góry. Historie z Polesia polecamy dwa spotkania z mistrzynią polskiego reportażu. Zobacz szczegóły.
>>> czytaj więcej
„Chciałam sprawdzić, jak dziś wygląda Polesie”
Polecamy wywiad z Małgorzatą Szejnert, autorką książki Usypać góry. Historie z Polesia.
>>> czytaj więcej
Mocna i piękna książka!
Książkę mistrzyni polskiego reportażu poleca miesięcznik "KSIĄŻKI. Magazyn do czytania".
>>> czytaj więcej
Szejnert, Tulli, Grzebałkowska w Sopocie!
Rusza Festiwal „Literacki Sopot". Podczas imprezy będziecie się mogli spotkać m.in. z autorami Znaku!
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

OLGA TOKARCZUK

Małgorzata Szejnert zabiera nas w fascynującą wyprawę w czasie i przestrzeni. Aż trudno uwierzyć, że jest to wyprawa całkiem niedaleko. "Usypać góry" to najprzedniejsza literatura, która przywraca nam szeroką perspektywę na naszą własną historię i zbiorową tożsamość.

ALICJA KAPUŚCIŃSKA

Ryszard Kapuściński planował napisanie książki o Pińsku, stolicy Polesia, w której się urodził. Byłby więc szczęśliwy, czytając to DZIEŁO, bo nie waham się tak nazwać tej niezwykłej książki.

MICHAŁ NOGAŚ

To, czego nie zdążył zrealizować Kapuściński, udało się Szejnert.

Recenzje

Z Małgorzatą Szejnert na Polesiu
29 38
Lubię książki Małgorzaty Szejnert. Po Zanzibarze chętnie „ruszyłam z nią" na Polesie. W sumie niewiele wiedziałam o tym obszarze.
Autorka kolejny raz mnie nie zawiodła. Jak zwykle dociekliwie i starannie drąży temat. Czuje się, że wcześniej przygotowała się solidnie do wyprawy. Rusza więc z Pińska, który jest bazą wypadową, do wielu okolicznych miasteczek i wsi. Podróżuje śladami Amerykanki Louise Boyd. Z pomocą miejscowych szuka śladów nieistniejących często dworów i zamków, po których zostały tylko zdjęcia i jakieś drzewa czy kamienie.
>>> czytaj więcej
Niespieszne przypominanie Polesia
37 40
Historie zebrane przez Małgorzatę Szejnert snują się łagodnie i melancholijnie. Tempo opowieści jest niespieszne, podobnie jak podróż autorki przez Polesie. Ten literacki reportaż jest próbą odtworzenia przeszłości na podstawie dopasowywania opowieści ostatnich mieszkańców do pozostałych artefaktów i utrwalenia jej za pomocą słowa pisanego.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.