Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.11.2015

Timothy Snyder w Klubie Trójki

Znakomicie zapowiada się dzisiejsze wydanie „Klubu Trójki", czyli sztandarowej, wieczornej audycji publicystycznej Programu 3 Polskiego Radia. Gościem Dariusza Bugalskiego będzie Timothy Snyder, jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków, profesor Uniwersytetu Yale, autor m.in. „Skrwawionych ziem" i wydanej właśnie książki „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie".

- Tytułowa „czarna ziemia" to ta część Europy Środkowej, w której dokonała się Zagłada. Czerń stanowi także metaforę tego, jak Snyder interpretuje konieczny warunek Holokaustu: „czarna ziemia" to właściwie „czarna dziura" bez instytucji państwa i prawa - mówi Dariusz Bugalski. - Snyder opisuje Holokaust na nowo, ale jego interpretacja jest skierowana ku przyszłości. I ostrzega. Początek naszego stulecia, wedle Snydera, przypomina świat, który zrodził nazizm: Świat lęku i pogardy; lęku o kurczące się zasoby, walki o materialny status i komfort, której ofiarami padają pogardzani i zdehumanizowani obcy. W „Klubie Trójki" porozmawiam z Timothy Snyderem o przeszłości i ostrzeżeniu, którą stanowi.

Początek audycji o godz. 21.05. Zapraszamy.

Timothy Snyder

Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk

Najnowsza Książka Timothy’ego Snydera – autora bestsellerowych skrwawionych ziem

ZBRODNIA NA MIARĘ HOLOKAUSTU MOŻE POWTÓRZYĆ SIĘ DZIŚ
Zagładę Żydów przedstawia się jako tragiczny skutek szaleństwa jednego człowieka. Jak to możliwe, że Hitler pociągnął za sobą masy zwykłych obywateli? Przyzwyczailiśmy się myśleć, że Holokaust to przeszłość. Aż do teraz…
Zdaniem wybitnego historyka nie dostrzegamy realnego zagrożenia, przed którym stoimy teraz. Początek XXI wieku, z niepokojami w różnych rejonach ziemi, zatrważająco przypomina świat, który zrodził Hitlera. Strach przed obcymi, lęk o materialny byt, nienawiść i pogarda, których dziś jesteśmy świadkami, to poważne sygnały ostrzegawcze.
Timothy Snyder prezentuje przełomowe wyjaśnienie największej zbrodni XX wieku. Jak nikt dotąd przejrzyście opisuje zjawiska, które doprowadziły do Zagłady. Uwzględnia także perspektywę Polaków. Im lepiej poznajemy Holokaust, tym bardziej staje się on przerażający.
Czarna ziemia to książka pasjonująca i mądra, oparta na nieznanych dotąd źródłach. W przystępny sposób syntetyzuje dotychczasową wiedzę o Holokauście, jednocześnie wprowadza zupełnie nową perspektywę. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy próbują zrozumieć mechanizmy rządzące światem. Kiedyś i dziś.

Timothy Snyder – wybitny amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, znawca historii Europy Środkowej i Wschodniej. Doktorat uzyskał w Oksfordzie, przebywał również na stypendiach w Paryżu, Wiedniu, Warszawie i Harvardzie. Członek Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Biegle mówi w kilku językach, w tym po polsku. Jako autor bestsellerowych książek słynie z nowatorskiego spojrzenia na podejmowane tematy.