Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Timothy Snyder

Jest profesorem Uniwersytetu w Yale. Doktorat otrzymał w 1997 roku na Uniwersytecie w Oxfordzie. Specjalizuje się we współczesnych dziejach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w historii nowożytnego nacjonalizmu. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Harvardzie. Jest laureatem kilku prestiżowych nagród, m.in. w 2003 roku otrzymał nagrodę George Louis Beer przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Historyków za książkę „Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś, 1569-1999", w której opisał ewolucję świadomości narodowych w Pierwszej Rzeczypospolitej i na jej ziemiach aż do współczesności.


W 2007 roku za książkę Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę na I Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, zorganizowanym przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, odebrał główną nagrodę w konkursie Pro Historia Polonorum, przyznaną po raz pierwszy statuetkę Galla Anonima. Jest to nagroda za najlepszą książkę dotyczącą historii Polski napisaną przez obcokrajowca.


Cytując Wojciecha Orlińskiego: „Profesor Snyder to człowiek rozmiłowany w historii Polski. W odróżnieniu od Normana Daviesa, który stara się pisać książki o naszej historii, przyjmując nasz punkt widzenia, Snyder spogląda na nas z perspektywy Amerykanina. Jako Walijczyk Davies instynktownie rozumie wszystkie dramaty i paradoksy związane z nacjonalizmem społeczności zagrożonych przez potężnych sąsiadów, silniejszych kulturowo i politycznie. Snyder zaś spogląda na nas oczami mieszkańca kraju, który z hasła o "tyglu narodów" uczynił swoje nieformalne motto".


W swoich książkach znakomicie łączy perfekcyjny warsztat naukowy z niezwykle błyskotliwą narracją i umiejętnością popularyzacji wiedzy historycznej, co sprawia, że pozycje te trafiają do szerokiego kręgu odbiorców. Dodatkowo swoje badania prowadzi w 10 językach, oczywiście angielskim, francuskim, polskim, niemieckim, ukraińskim, czeskim, słowackim, białoruskim, rosyjskim i hiszpańskim!


W grudniu zeszłego roku Profesor Snyder uczestniczył w XV "Debacie Tischnerowskiej" razem z Anną Applebaum, Adamem Michnikiem i ks. abp Kazimierzem Nyczem zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski i wiedeński Instytut Nauk o Człowieku.
06.02.2023

Timothy Snyder, Nora Krug

O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór. Wydanie graficzne

Tłumaczenie Bartłomiej Pietrzyk Oprawa twardaRok wydania: 2023
więcej
11.01.2021

Timothy Snyder

Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności

Tłumaczenie Bartłomiej Pietrzyk Oprawa twardaRok wydania: 2021
więcej
27.07.2020

Timothy Snyder

Czerwony książę

Tłumaczenie Maciej Antosiewicz Oprawa twardaRok wydania: 2020
więcej
25.02.2019

Timothy Snyder

Droga do niewolności

Tłumaczenie Bartłomiej Pietrzyk Oprawa twarda z obwolutąRok wydania: 2019
więcej
26.03.2018

Timothy Snyder

Skrwawione ziemie

Tłumaczenie Bartłomiej Pietrzyk Oprawa twardaRok wydania: 2018
więcej
24.05.2017

Timothy Snyder

O tyranii

Oprawa miękkaRok wydania: 2017
więcej
23.05.2017

Timothy Snyder

O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku

Tłumaczenie Bartłomiej Pietrzyk Oprawa miękkaRok wydania: 2017
więcej
19.10.2015

Timothy Snyder

Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie

Tłumaczenie Bartłomiej Pietrzyk Rok wydania: 2015
więcej
10.10.2008

Timothy Snyder

Tajna wojna

Tłumaczenie Bartłomiej Pietrzyk Oprawa twardaRok wydania: 2008
więcej