Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Timothy Snyder

Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk

Najnowsza Książka Timothy’ego Snydera – autora bestsellerowych skrwawionych ziem

ZBRODNIA NA MIARĘ HOLOKAUSTU MOŻE POWTÓRZYĆ SIĘ DZIŚ
Zagładę Żydów przedstawia się jako tragiczny skutek szaleństwa jednego człowieka. Jak to możliwe, że Hitler pociągnął za sobą masy zwykłych obywateli? Przyzwyczailiśmy się myśleć, że Holokaust to przeszłość. Aż do teraz…
Zdaniem wybitnego historyka nie dostrzegamy realnego zagrożenia, przed którym stoimy teraz. Początek XXI wieku, z niepokojami w różnych rejonach ziemi, zatrważająco przypomina świat, który zrodził Hitlera. Strach przed obcymi, lęk o materialny byt, nienawiść i pogarda, których dziś jesteśmy świadkami, to poważne sygnały ostrzegawcze.
Timothy Snyder prezentuje przełomowe wyjaśnienie największej zbrodni XX wieku. Jak nikt dotąd przejrzyście opisuje zjawiska, które doprowadziły do Zagłady. Uwzględnia także perspektywę Polaków. Im lepiej poznajemy Holokaust, tym bardziej staje się on przerażający.
Czarna ziemia to książka pasjonująca i mądra, oparta na nieznanych dotąd źródłach. W przystępny sposób syntetyzuje dotychczasową wiedzę o Holokauście, jednocześnie wprowadza zupełnie nową perspektywę. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy próbują zrozumieć mechanizmy rządzące światem. Kiedyś i dziś.

Timothy Snyder – wybitny amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, znawca historii Europy Środkowej i Wschodniej. Doktorat uzyskał w Oksfordzie, przebywał również na stypendiach w Paryżu, Wiedniu, Warszawie i Harvardzie. Członek Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Biegle mówi w kilku językach, w tym po polsku. Jako autor bestsellerowych książek słynie z nowatorskiego spojrzenia na podejmowane tematy.

Format: 163x235

Liczba stron: 448

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-10-19

ISBN: 978-83-240-3080-4

Tytuł oryginalny: Black Earth: The Holocaust as History and Warning

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk

Przeczytaj także

Książki Znaku nominowane do Nagrody im. Moczarskiego!
Dwie książki Znaku - „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" Timothy'ego Snydera oraz „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera" Andrzeja Brzezieckiego zostały nominowane do ósmej edycji Nagrody Historycznej im Kazimierza Moczarskiego.
>>> czytaj więcej
Timothy Snyder - gość główny 16. Dni Tischnerowskich
W historii jako nauce ważną rolę odgrywają osoby, które badając zjawiska opisane po wielokroć, próbują spojrzeć na nie tak, jakby dotychczasowe opisy były dla nich niezrozumiałe. Takim historykiem jest Timothy Snyder, który 22 kwietnia w Kinie Kijów wygłosi wykład z cyklu „Colloquia Tischneriana", a dzień później będzie gościem Strefy Tischnera w Radiu Kraków.
>>> czytaj więcej
Timothy Snyder: Bez ideologii rasistowskiej nie byłoby Zagłady
Polecamy fragment wywiadu z historykiem prof. Timothym Snyderem, autorem bestsellerowych książek „Skrwawione ziemie" oraz „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie". Rozmowa ukazała się w najnowszym numerze tygodnika „Wprost".
>>> czytaj więcej
Wybitny historyk ostrzega: Zbrodnia na miarę Holokaustu może się powtórzyć!
We wtorek 16 lutego zapraszamy na spotkanie z prof. Timothym Snyderem, autorem bestsellerowych „Skrwawionych ziem" i „Czarnej ziemi".
>>> czytaj więcej
Timothy Snyder w Klubie Trójki
Znakomicie zapowiada się dzisiejsze wydanie „Klubu Trójki", czyli sztandarowej, wieczornej audycji publicystycznej Programu 3 Polskiego Radia. Gościem Dariusza Bugalskiego będzie Timothy Snyder.
>>> czytaj więcej
Timothy Snyder: Powierzchnia Ziemi zarasta, ludzie dziczeją i wszystko staje się możliwe
W Polsce ukazała się właśnie najnowsza książka Timothy'ego Snydera - autora bestsellerowych „Skrwawionych ziem". W „Czarnej ziemi" wybitny historyk przestrzega, że zbrodnia na miarę Holokaustu może się powtórzyć.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Timothym Snyderem
W piątek 23 października zapraszamy na spotkanie z Timothym Snyderem. Okazją jest premiera jego nowej książki „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie".
>>> czytaj więcej
Nasza znękana część Europy
Publikujemy dziś w całości artykuł znakomitego publicysty tygodnika „Polityka" Adama Krzemińskiego traktujący o najnowszej książce Timothy'ego Snydera „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie".
>>> czytaj więcej
Co przeczytać w październiku? Szczęśliwa trzynastka!
Proponujemy trzynaście książek, po które warto sięgnąć w chłodne jesienne wieczory. Coś dla siebie znajdą amatorzy biografii, powieści i książek historycznych. Znajdzie się także coś dla dzieci.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Niemcy nie byli jedynymi antysemitami w przedwojennej Europie. Radykalne, nieludzkie, a często wprost absurdalne rozwiązania kwestii żydowskiej obmyślali również politycy z innych krajów. Rumunii, Związku Radzieckiego, a także – Polski. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

KL Auschwitz-Birkenau – fabryka śmierci i symbol Holokaustu. Wydaje się, że głównym zadaniem obozu było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. W Auschwitz jednak, jak w każdym szanującym się „przedsiębiorstwie”, ważne były również zyski materialne. I to nie byle jakie zyski. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Pierwszy wielki pogrom na Żydach miał miejsce na ziemiach okupowanej Polski. Korzenie zbrodniczego zamysłu Niemców sięgają jednak czasów, gdy Hitler był zaledwie nastolatkiem. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Dziś często uważa się, że Holokaust był efektem szaleństwa jednego człowieka. Ludobójstwo nie mogło jednak zaistnieć bez wytworzenia zbiorowej niechęci wobec Żydów. Jakie lęki tkwiły w Niemcach przed wojną i jak wykorzystała je nazistowska propaganda? I co tak naprawdę myślał o Żydach sam Hitler? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.