Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

29.03.2019

TRANS EUROPA EXPRESS #1 [KONCERT + DEBATA]

Czy budowa europejskiej świadomości w Polsce wiąże się z koniecznością destrukcji konserwatywnych wyobrażeń narodowych? Do konfrontacji z tym pytaniem zainspirowała nas książka "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" Piotra Augustyniaka. O tym, w jaki sposób na wysypisku nacjonalizmu re/konstruować uniwersalny liberalizm - porozmawiamy z Piotrem Augustyniakiem oraz Leszkiem Jażdżewskim, redaktorem naczelnym czasopisma "Liberté!".

19:00 - Piotr Kurek [LIVE]
19:45 - BURZYĆ POLSKĘ? BUDOWAĆ EUROPĘ? Spotkanie z Piotrem Augustyniakiem oraz Leszkiem Jażdżewskim.

Spotkanie z: Piotrem Augustyniakiem i Leszkiem Jażdżewskim

Data spotkania: Piątek, 29 marca 2019

Godzina: 19:00

Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin

150 lat temu urodził się artysta, który przejrzał nas na wylot

Czy patrzymy dziś na społeczne przebudzenie Polaków? Tak zwana dobra zmiana wywołała powszechną erupcję energii i aktywności. Dlaczego mimo to nie możemy wyzwolić się z okowów trywialnego romantyzmu, w które zakuli nas Mickiewicz i Sienkiewicz? Dlaczego nie potrafimy zburzyć kościoła skamieniałej myśli, tradycji i historii?

Stanisław Wyspiański pomaga nam naprawdę powstać z kolan. W "Wyzwoleniu" nazywa nasze lęki, uprzedzenia i absurdalne zachowania, które hamują rozwój społeczny i skazują na stagnację. Piotr Augustyniak udowadnia, że uniwersalna myśl Wyspiańskiego może stać się remedium na społeczny impas.