Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

17.11.2016

O kontrkulturze z autorem książki „All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury"

W czwartek 17 listopada zapraszamy do Łodzi na spotkanie z Jerzym Jarniewiczem - poetą, tłumaczem, a także znawcą i miłośnikiem kontrkultury. Jego najnowsza książka, „All you need is love. Sceny z życia kontrkultury", ukazała się w doskonałym momencie, na kilka dni przed przyznaniem literackiej nagrody Nobla Bobowi Dylanowi.

Spotkanie poprowadzą Marta Zdanowska i Marek Jedliński (KP). Zapraszamy do Klubokawiarni Żarty Żartami (ul. Wólczańska 40/42a) o godz. 19, a po rozmowie z naszym gościem będziemy grać muzykę z lat 60. i 70. aż do zamknięcia lokalu.

Panorama kontrkultury, jakiej jeszcze nie mieliśmy

Zaczęło się w San Francisco w czasie „lata miłości”, kiedy to beatnicy przekazali pochodnię wolności hippisom. Czy też może w Londynie, kiedy Beatlesi zainspirowani działaniem pewnej substancji psychoaktywnej nagrali Orkiestrę Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza – płytę, która zmieniła historię muzyki. A może w ogarniętym anarchistyczną rewoltą Paryżu albo podczas koncertu w Newport, kiedy Bob Dylan z folkowego śpiewaka stał się głosem pokolenia rock and rolla? Lata 60. to czas obyczajowej rewolucji, politycznego, społecznego i artystycznego wrzenia, które ogarnęło powojenne pokolenie po obu stronach Atlantyku.
Jerzy Jarniewicz, poeta i eseista, znawca literatury i kultury anglosaskiej oraz znakomity tłumacz (m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a), prowadzi czytelnika przez świat dzikiej, idealistycznej, niebezpiecznej i inspirującej kontrkultury. To sugestywna i oryginalna opowieść, rozpisana na głosy zarówno tych, którzy śpiewali „All you need is love”, jak i tych, którzy wypaczając idee pokojowej rewolucji, siali miejski terror.
Książka wypełnia istotną lukę w polskim piśmiennictwie. Tak wszechstronnie, kompetentnie i pasjonująco opisanej panoramy kontrkultury jeszcze nie mieliśmy.