Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

05.06.2014

Dwójkowy kanon literacki 25-lecia

Myśliwski, Libera, Franaszek, Kapuściński, Jan Paweł II, ks. Tischner, Szymborska - 8 książek naszych autorów wśród 25 najlepszych tytułów radiowej Dwójki.

4 czerwca 2014 - w 25. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, został rozstrzygnięty plebiscyt „25 książek na 25-lecie" na antenie Programu 2 Polskiego Radia w audycji „Sezon na Dwójkę".

Plebiscyt miał na celu wybranie 25 najważniejszych pozycji książkowych z zakresu literatury pięknej oraz eseistyki literackiej, które zostały napisane w języku polskim w ostatnim ćwierćwieczu.

Głosami słuchaczy zwyciężył Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego. Z wyraźnie wzruszonym autorem połączono się w trakcie trwania audycji, podczas której powiedział: - Książka jest taka, jaką czyta ją czytelnik, a nie taką, jaką autor ją napisał. I to jest wspaniałe! Bo mam wersji książki tyle, ile jest jej czytelników. Każdy uzupełnia ją o swoją wrażliwość, wyobraźnię, wiedzę, a nawet życie - podkreślił.

Drugie miejsce w rankingu zajęła książka Antoniego Libery Madame. Wiesław Myśliwski został doceniony również za Widnokrąg, który uplasował się na szóstej pozycji. Na kolejnych miejscach znalazły się: Miłosz. Biografia Andrzeja Franaszka, Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego, Tryptyk rzymski Jana Pawła II, Filozofia po góralsku ks. Józefa Tischnera oraz tomik poezji Chwila Wisławy Szymborskiej.

Pełna lista nowego kanonu literatury obejmującego okres 1989-2014 znajdą Państwo na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia. (jak)