Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Andrzej Franaszek

Miłosz. Biografia

Wydarzenie Roku Czesława Miłosza! Niebywałe życie, niebywała biografia

Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.

Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka.

Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.

Oprawa twarda

Format: B (165x235)

Liczba stron: 1104

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-05-05

ISBN: 978-83-240-1614-3

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Przeczytaj także

Andrzej Franaszek nagrodzony!
Miło nam poinformować, że nasz autor, Andrzej Franaszek, został laureatem Nagrody Miasta Krakowa 2019 w dziedzinie kultura i sztuka!
>>> czytaj więcej
Premiera anglojęzycznej biografii Czesława Miłosza
We wtorek 25 kwietnia w wielkiej londyńskiej księgarni Waterstones przy Gower Street odbyła się premiera anglojęzycznego wydania biografii Andrzeja Franaszka „Miłosz. A Biography" opublikowanej przez Harvard University Press.
>>> czytaj więcej
Skarbnica wiedzy
Oddajemy do rąk Czytelników nowe wydanie „Historii literatury polskiej", jednej z najpoczytniejszych książek Czesława Miłosza. Tom zawiera rzetelną, ale napisaną z werwą i w dużym stopniu subiektywną opowieść o dziejach narodowej literatury. Ale nie tylko, stanowi także swoistą „biografię ducha polskości".
>>> czytaj więcej
„Miłosz” w telewizyjnej Dwójce
W poniedziałek 4 sierpnia o godz. 22.50 na antenie TVP 2 będzie można obejrzeć dokument o życiu i twórczości Czesława Miłosza. Autorem scenariusza jest biograf poety Andrzej Franaszek.
>>> czytaj więcej
103. rocznica urodzin Czesława Miłosza
W dniu urodzin poety - 30 czerwca - na ninateka.pl ukaże się dziesięć materiałów o Jego życiu i twórczości. Audycje i słuchowiska czekają na Państwa odkrycie!
>>> czytaj więcej
Dwójkowy kanon literacki 25-lecia
Myśliwski, Libera, Franaszek, Kapuściński, Jan Paweł II, ks. Tischner, Szymborska - 8 książek naszych autorów wśród 25 najlepszych tytułów radiowej Dwójki.
>>> czytaj więcej
Plebiscyt Radiowej Dwójki
Czarny ogród Szejnert, Podróże z Herodotem Kapuścińskiego i 16 innych książek Znaku w plebiscycie Programu II Polskiego Radia.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce


Z Andrzejem Franaszkiem rozmawia Barbara Gawryluk

Rafał Siemko, portal Noir Cafe

"Andrzej Franaszek wykonał swoją pracę niezwykle starannie i z iście benedyktyńską cierpliwością, gromadząc świadectwa, wspomnienia, dokumenty, które zamierzał użyć w tekście. Każda przywołana opinia, każde świadectwo czy wypowiedź jest podparta przypisem wraz z dokładnym namiarem na źródło. [...] Nie oznacza to, że tekst jest eklektycznym zlepkiem cytatów i parafraz, ale autorską wypowiedzią Franaszka, podpartą dla wiarygodności opiniami z innych źródeł.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.