Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.04.2019

Burzenie polskiego kościoła - panel dyskusyjny

Zapraszamy na dyskusję o współczesnej Polsce, o jej przekleństwie i jej potencjale. Zapytamy o nasze uwikłanie w tragiczną przeszłość; o ciążące na nas narodowe traumy i ścigające nas upiory; o postromantyczne kody kulturowe, które pogrążają nas w zbiorowym szaleństwie; o energię życia, którą marnotrawimy, lecz która uparcie próbuje doprowadzić nas do społecznego przebudzenia.
Kanwą rozmowy będzie książka Piotra Augustyniaka, pt. "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła", która ukazała się niedawno staraniem Wydawnictwa Znak.

Kanwą rozmowy będzie książka Piotra Augustyniaka, pt. "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła", która ukazała się niedawno staraniem Wydawnictwa Znak.


Fragment zakończenia książki:

Dzielimy się i kłócimy ze sobą. Krzyczymy „Polska, Polska, Polska" lub zaklinamy się nawzajem, aby nigdy nie wypowiadać słowa „Polska". Padamy na kolana lub z dumą wstajemy z kolan. Kultywujemy narodowe mity lub z furią na nie napadamy. Jesteśmy pragmatyczni albo patetyczni, konfrontacyjni albo koncyliacyjni, prawicowi albo lewicowi. Tymczasem w wizji Wyspiańskiego te różnice są chwilowe i pozorne. Wszystko to bowiem są sposoby, za pomocą których niby marionetkami steruje nami jeden i ten sam narodowy żywioł.

 

Spotkanie z: Kazimierą Szczuką, Leszkiem Jażdżewskim oraz Piotrem Augustyniakiem

Data spotkania: Poniedziałek, 01 kwietnia 2019

Godzina: 18:00

Gdzie: pin Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi ul. Zachodnia 93

Prowadzący: Michał Olszewski

150 lat temu urodził się artysta, który przejrzał nas na wylot

Czy patrzymy dziś na społeczne przebudzenie Polaków? Tak zwana dobra zmiana wywołała powszechną erupcję energii i aktywności. Dlaczego mimo to nie możemy wyzwolić się z okowów trywialnego romantyzmu, w które zakuli nas Mickiewicz i Sienkiewicz? Dlaczego nie potrafimy zburzyć kościoła skamieniałej myśli, tradycji i historii?

Stanisław Wyspiański pomaga nam naprawdę powstać z kolan. W "Wyzwoleniu" nazywa nasze lęki, uprzedzenia i absurdalne zachowania, które hamują rozwój społeczny i skazują na stagnację. Piotr Augustyniak udowadnia, że uniwersalna myśl Wyspiańskiego może stać się remedium na społeczny impas.