Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kościół dla średnio zaawansowanych

Teologia z humorem

Książka „Kościół dla średnio zaawansowanych" Szymona Hołowni porusza tematy ważne dla każdego katolika i osoby zainteresowanej tematyką religijną. Jest napisana z pasją i poczuciem humoru. To sprawia, że czyta się ją z przyjemnością.

 

My współcześni katolicy chwalimy się, że wszystko wiemy i rozumiemy, a często zapytani o podstawy wiary, nie wiemy, co odpowiedzieć. Zatrzymaliśmy się na etapie „Bozi" i tematu „Pan Bóg jest dobry". Nie zastanawiamy się, dlaczego tak jest, nie próbujemy zgłębiać swej wiedzy. A literatura zajmująca się teologią jest dla nasza trudna, a czasami też nudnie napisana.


Pan Szymon dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat Kościoła, wiary i duchowieństwa. Nie boi się krytykować, ale jednocześnie broni, kiedy trzeba.
Interesujące były dla mnie tematy dotyczące nowicjatu, zakonów i wiele innych.
Po przeczytaniu tej książki zadałam sobie pytanie, czy pogłębiam swoją wiedzę religijną, czy też pewne rzeczy wykonuję automatycznie.


Muszę przyznać, że nieraz będąc w kościele przypominają mi się pewne fragmenty książki. I wtedy po prostu chce mi się śmiać.
Bardzo lubię sposób pisania Pana Hołowni.


Recenzent: Agnieszka Arciszewska-Olek

Autor łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości

Aniołek automatyczny
Strój godny
Matka Boska Elektryczna
Modlitwa stresem 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym mowa, książka Szymona Hołowni jest właśnie dla ciebie! Jak pisze sam autor, to coś dla tych: „którzy z Kościołem mają do czynienia od święta, ale wciąż są go ciekawi. Być może chcieliby dowiedzieć się, jak księża przygotowują się do kazań, czym różni się przeor od proboszcza i o co tak naprawdę chodzi z wymaganym przez księży »strojem godnym«. Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na te pytania znajdą u swoich duszpasterzy lub w setkach mądrych specjalistycznych książek. Ta książka żadną miarą nie jest specjalistyczna”.

Autor w typowy dla siebie lekki sposób łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości, dodając do tego mnóstwo anegdot. Kościół dla średnio zaawansowanych to pierwsza książka Szymona Hołowni. W obecnym wydaniu została jednak zmieniona i uzupełniona, między innymi z powodu przemian, jakie zaszły w Kościele w ostatnich latach. Wraz z inną książką tego autora, Monopolem na zbawienie, stanowi przystępne i nowoczesne kompendium wiedzy dla młodego katolika.