Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kościół dla średnio zaawansowanych

Czego pragnie współczesny świat

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla ludzi patrzących na Kościół nieco z boku. Zaś dla tych, którzy uznają nowe metody ewangelizacji, być może stanie się szyderczym uśmiechem z tego ile wkładają w swoje działania. „Karaoke, zamiast slajdów, matka Boska Elektryczna, cała prawda o Ojcu Dyrektorze". Owa publikacja przeznaczona jest „Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na pytania znajdą u swoich duszpasterzy"- tak mówi o publikacji sam autor.


Na sposób humorystyczny, momentami wręcz kontrowersyjny przedstawia wszystko to, co w Kościele bardzo często staje się argumentami w dyskusji. Momentami książka staje się również ironicznym spojrzeniem na nieudolne próby zastosowania nowoczesnych środków przekazu w głoszeniu Dobrej Nowiny na terenie parafii, diecezji i całego Kościoła. Autor dodaje swojej książce sporo anegdot zaczerpniętych z wizyt na parafialnych salonach. Kościół dla średnio zaawansowanych jest to jedna z pierwszych książek Szymona Hołowni. Jest poszukiwaniem sposobu, jakim można by zainteresować przeciętnego człowieka tematyką Kościoła. Jest odpowiedzią na to, czego pragnie współczesny świat coraz częściej żyjący jakby Boga nie było.


Publikacja w porównaniu z wcześniejszym wydaniem - została zmieniona, poszerzona, wydana w nowej szacie graficznej. Staje się jeszcze bardziej przystępna i atrakcyjna dla czytelników. Bardziej niż kompendium i źródło rzetelnej wiedzy, zapewnia czytelnikowi sporą dawkę humoru, ukazując Kościół w nieco przewrotnym, a zarazem zabawnym świetle. Z czasem okazać się może, iż książka staje się „ku pokrzepieniu serc tych, którzy odeszli od kościoła" Przeciętny katolik być może potraktuje ją jako kolejną publikację poruszającą tematy tabu, pozostawiającą po sobie więcej niewiadomych niż wyjaśnień, które pobudziłyby do zainteresowania Kościołem i dalszych poszukiwań w wierze.

 


Recenzent: Karolina Hermann

Autor łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości

Aniołek automatyczny
Strój godny
Matka Boska Elektryczna
Modlitwa stresem 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym mowa, książka Szymona Hołowni jest właśnie dla ciebie! Jak pisze sam autor, to coś dla tych: „którzy z Kościołem mają do czynienia od święta, ale wciąż są go ciekawi. Być może chcieliby dowiedzieć się, jak księża przygotowują się do kazań, czym różni się przeor od proboszcza i o co tak naprawdę chodzi z wymaganym przez księży »strojem godnym«. Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na te pytania znajdą u swoich duszpasterzy lub w setkach mądrych specjalistycznych książek. Ta książka żadną miarą nie jest specjalistyczna”.

Autor w typowy dla siebie lekki sposób łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości, dodając do tego mnóstwo anegdot. Kościół dla średnio zaawansowanych to pierwsza książka Szymona Hołowni. W obecnym wydaniu została jednak zmieniona i uzupełniona, między innymi z powodu przemian, jakie zaszły w Kościele w ostatnich latach. Wraz z inną książką tego autora, Monopolem na zbawienie, stanowi przystępne i nowoczesne kompendium wiedzy dla młodego katolika.