Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mario Vargas Llosa. Biografia

Barwna osobowość, kontrowersyjny człowiek

Mario Vargas Llosa, a właściwie Jorge Mario Pedro Vargas Llosa Marqués de Vargas Llosa jest peruwiańskim pisarzem, dziennikarzem, myślicielem i politykiem. Ma na swoim koncie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymał w 2010. Urodził się w 28 marca 1936 w Arequipie w Peru jako jedyne dziecko Ernesto Vargasa Maldonado oraz Dory Llosa Ureta.

Llosa to pisarz uwielbiany przez czytelników. Kiedy w młodości zaczął pisać, zaniepokoiło to jego ojca. Literatura uważana była bowiem za domenę kobiet. Mario został więc wysłany do szkoły kadetów. Efekt był taki, że swoje wrażenia opisał w pierwszej książce „Miasto i psy". Powrót do domu zaowocował kolejną powieścią „Zielony dom". I dalej potoczyło się już samo.

Zszokował wszystkich, kiedy poślubił 10 lat starszą Julię Urquidi, swą daleką ciotkę, co również znalazło swoje odzwierciedlenie w biograficznej powieści „Ciotka Julia i skryba". Po przeprowadzce do Paryża, po kilku latach rozwiódł się jednak z Julią i każde poszło w swoją stronę.
Dowiedziałam się równie, że autor był kandydatem w wyborach na prezydenta Peru z ramienia liberalnego Ruchu Wolności. Przegrał w drugiej turze wyborów z Alberto Fujimorim. Wielki człowiek !

Mario Vargas Llosa pisze, publikuje, prowadzi programy i występuje w telewizji. To niezwykle barwna postać. Tomasz Pindel ukazał nie tylko Llosę jako pisarza, ale przede wszystkim jako człowieka. Człowieka niepokornego, zbuntowanego, mającego swoje ideały i sposób na życie. Jest barwną, ale i kontrowersyjną postacią.
W książce Tomasza Pindela znajdziecie nieznane i niepublikowane nigdy anegdoty z życia pisarza. Opowieść płynie sama, jest napisana lekko i dowcipnie, nie przytłacza czytelnika wielkością głównego bohatera. Spodobało mi się, że Pindel opowiada o Mario Vargas Llosa nie trzymając się chronologii wydarzeń, dzięki czemu biografia jest lżejsza i ciekawsza. Zdarzało mi się cofać do tyłu i doczytywać fragmenty raz jeszcze, aby poukładać niektóre fakty w całość. Było to bardzo przyjemne, patrząc na mnogość zdjęć, które ilustrują historię życia Llosy.

 

Biografia Llosy jest porywająca niczym powieść sensacyjna, czyta się ją z zapartym tchem i wielką ciekawością. Jest oryginalna i intrygująca jak książki jego autorstwa. Miło było bliżej poznać słynnego Noblistę i zrozumieć jego punkt widzenia, co na pewno odniesie się do większego zrozumienia jego powieści. Llosa jest egzotyczny jak jego ojczyste Peru, błyskotliwy i barwny. Jest jak egzotyczny ptak, który wabi swoim pięknem i czaruje swoją twórczością, niczym muzyką.
Poznajcie go bliżej - naprawdę warto!


Recenzent: Anna Ciesielska

Mario Vargas Llosa bez grama fikcji

Tomasz Pindel stworzył doskonały portret wybitnego pisarza, polityka, ale także męża i ojca, buntownika i skandalisty, człowieka niepokornego i pełnego sprzeczności. Dotarł nie tylko do samego pisarza, ale także do jego rodziny, przyjaciół i wrogów oraz uzyskał pełny dostęp do jego osobistych archiwów. Nie unikał tematów kontrowersyjnych i drażliwych, ujawniając niepublikowane dotąd fakty z prywatnego życia noblisty.

Ta emocjonująca biografia jest lekturą wciągającą niczym powieści samego Mistrza.


„Zawsze wydawało mi się, że pisanie o życiu innego człowieka zawiera w sobie dużą dozę bezczelności, zwłaszcza kiedy miałem w końcu stanąć twarzą w twarz z takim człowiekiem i powiedzieć: „Dzień dobry, pierwszy raz mnie pan na oczy widzi, ale właśnie piszę pańską biografię i chciałbym dopytać o parę drobiazgów…”. Ale mówiąc szczerze, jak o tym teraz myślę, to mam wrażenie, jakbym jednak tego nie przeżył, tylko o tym przeczytał...”