Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Joanna Bator

Wyspa łza

Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce

Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”?
Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki...

Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii.

Data pierwszego wydania: 2015-01-12

Przeczytaj także

Joanna Bator wygłosi wykłady na wydziale filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego
Joanna Bator nagrodzona w Niemczech
Joanna Bator została tegoroczną laureatką Uznamskiej Nagrody Literackiej.
>>> czytaj więcej
W poszukiwaniu "najściślejszej ojczyzny"
W niedzielę 11 grudnia zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z cyklu Evviva l'arte w Teatrze Collegium Nobilium przy warszawskiej Akademii Teatralnej. Tym razem na scenie im. Kreczmara, w budynku Akademii gośćmi będą - pisarka Joanna Bator, której najnowsza powieść „Rok królika" właśnie ukazała się w Znaku i laureat Oscara Paweł Pawlikowski.
>>> czytaj więcej
Ucieczka przed przeznaczeniem
Ząbkowice Śląskie nie są zwyczajnym miastem. To miasto to Frankenstein. A w nim krwiożerczy królik grozy czający się za rogiem.
>>> czytaj więcej
Joanna Bator z nagrodą im. Stefana Heyma
Znakomita polska pisarka Joanna Bator została laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Heyma. Autorkę „Wyspy łzy" nagrodzono za pisanie o tożsamości, historii i wykluczeniu.
>>> czytaj więcej
Wyspa Łza - wystawa zdjęć Adama Golca
Zapraszamy na autorską wystawę znakomitego polskiego fotografa Adama Golca „Wyspa Łza", która prezentowana będzie na jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych w Polsce - 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w dniach 22-25 października.
>>> czytaj więcej
Najpiękniejsze książki roku 2014

Polskie Towarzystwo Wydawców Książki w kategorii literatura piękna nominowało dwie książki z naszego wydawnictwa. Sprawdź, które tytuły zyskały uznanie jury.


>>> czytaj więcej
Danuta Stenka czyta w Trójce powieść Joanny Bator
Począwszy od poniedziałku 9 marca, przez cały tydzień o godz. 11.50 zapraszamy do słuchania fragmentów książki Wyspa Łza.
>>> czytaj więcej
Galeria: spotkanie z laureatką Nagrody Nike 2013 w Sosnowcu
5 marca 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Joanną Bator, autorką Wyspy Łzy. Czy pisarka wkrótce odwiedzi też Twoje miasto? Sprawdź!
>>> czytaj więcej
Joanna Bator w Krakowie
Bezpłatne wejściówki do odbioru już od 18 lutego. Sprawdź gdzie będą je rozdawać!
>>> czytaj więcej
Joanna Bator na północy Polski
Spędź popołudnie z laureatką Nike 2013. Zapraszamy na spotkania wokół książki Wyspa łza.
>>> czytaj więcej
Trasa autorska Joanny Bator
Autorka wyczekiwanej książki Wyspa łza, pierwszej publikacji po otrzymaniu Nike w 2013 roku spotyka się z czytelnikami. Sprawdź czy odwiedzi Twoje miasto?.
>>> czytaj więcej
„Tworzenie alternatywnych ja leży w mojej naturze”
Ciekawy wywiad z Joanną Bator, autorką Wyspy łzy w najnowszym numerze miesięcznika „Uroda Życia".
>>> czytaj więcej
Nowa książka laureatki Nike 2013
15 stycznia premiera najnowszej książki Joanny Bator Wyspa łza. Zapraszamy do lektury!
>>> czytaj więcej
Długie kolejki po autografy
Podczas Big Book Festival sale pękały w szwach m.in. na spotkaniach z naszymi autorami: Zadie Smith, Hanifem Kureishim, Dominiką Słowik, Magdaleną Tulli i Joanną Bator.
>>> czytaj więcej
Konkurs dla przyszłych tłumaczy
Ambasadora RP w Holandii i Fundacja Stichting Literatura ogłaszają konkurs na tłumaczenie fragmentu książki Joanny Bator „Ciemno, prawie noc" na język niderlandzki.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Redaktorka „Wyspy łzy”

„Czytałam po raz pierwszy i miałam wrażenie, że poddaję się narratorce jak sile przypływu: raz odciąga mnie od zaginionej Sandry i przyciąga do Bator, raz z impetem pcha na wyspę, by po chwili wrzucić na sam środek oceanu – bezkresu wspomnień, mozolnego tworzenia literackiej genealogii, przebłysków »Piaskowej góry«, »Chmurdalii«, »Ciemno, prawie noc« i pogrzebanych sekretów. To wrażenie wcale nie mija. Elektryzująca książka”.

Jak powstała ”Wyspa łza”?

Partnerzy


Recenzje

Bezsenność i melancholia
22 19
Piękna podróż z Joanną Bator na Sri Lankę śladami zaginionej Sandry Valentine. To oczywiście tylko pretekst. Tak naprawdę pisarka odbywa wyprawę w głąb samej siebie. Sporo dowiedziałam się o niej samej, jej życiu, upodobaniach, poglądach, o tym, co lubi, a czego nie. Jak próbuje radzić sobie z bezsennością i melancholią.
>>> czytaj więcej
Serce na wyspie
32 30
Wyspa łza zawiera w sobie skrawki niedopowiedzianych w innych książkach autorki myśli, które systematycznie porządkuje. Jestem zafascynowana Joanną Bator, dlatego poznanie jej z tak bliskiej, podróżniczej, często autobiograficznej strony i obcowanie z nią po raz kolejny było dla mnie rozkoszą. Jeśli ktoś nie miał okazji, lektura obowiązkowa.
>>> czytaj więcej
Szczerze
31 28
Joanna Bator od lat jest moim guru, jeśli chodzi o literaturę pisaną przez kobiety, ale nie kobiecą. Nie ma chyba w Polsce pisarki, która umiałaby się tak otworzyć przed czytelnikami i sobą, bez wglądu na konsekwencje, jakie wynikają ze szczerości. To szanuję w niej najbardziej, a "Wyspę łzę" przeczytam pewnie nie raz.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.