Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Michał Wójcik, Emil Marat

Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK.

Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?

Bohater. Mściciel. Egzekutor. Lucjan „Sęp” Wiśniewski – jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej, żołnierz elitarnego “Wapiennika” - oddziału specjalnego 993/W kontrwywiadu AK, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne.

Brał udział w ponad 60 egzekucjach zdrajców i konfidentów. Pierwszej dokonał, gdy miał zaledwie 17 lat.

W niezwykle szczerej rozmowie „Sęp” opowiada o swoich wojennych przeżyciach i o tym, jak on i jego nastoletni koledzy z “patrolu Ptaków” - pseudonimy brali z atlasu ornitologicznego - zmieniali się z piskląt, bezbronnych chłopców, w drapieżne ptaki, bezwzględnych żołnierzy.

Obok nas i przed nami sypią się iskry z jezdni od padających pocisków. Rysiek był przede mną jakieś dwadzieścia metrów. I widzę, że on coraz wolniej biegnie, aż go dogoniłem. Widzę, że jest blady i takim chrapliwym głosem mówi: – Ranny jestem… (…) »Naprawa« się wychylił i zobaczył, że na końcu Mazowieckiej, przy placu Napoleona, stoi oddział Niemców. Wszyscy z karabinami, patrzą w naszą stronę. Położyliśmy »Gila« w bramie, pamiętam, że na jego piersiach pojawiła się plama krwi, która zaczęła rosnąć. Zrobiła się duża. I wtedy jakby poczuliśmy, że to może być koniec…

Niebezpieczne pościgi, uliczne strzelaniny, konspiracyjne „wsypy” i tragiczne pomyłki – akcje które opisuje Lucjan „Sęp” Wiśniewski wyglądają niczym sceny wyjęte z brutalnego filmu sensacyjnego, różnica polega na tym, że to działo się naprawdę.


Jak wyglądała hierarchia egzekutorów? Czy miewali wyrzuty sumienia? Czy wojna usprawiedliwia wszystkie rozkazy ? Ile likwidatorzy dostawali za „robotę”, czyli zastrzelenie „delikwenta”?
Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?



Emil Marat - dziennikarz, pisarz, Michał Wójcik – historyk, dziennikarz – laureaci Nagrody Historycznej „Polityki” za bestsellerową książkę Made in Poland – wywiad z legendarnym żołnierzem Kedywu Stanisławem Likiernikiem.

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-01-11

ISBN: 978-83-240-3627-1

Przeczytaj także

Nasi autorzy nominowani!
„Wojna nadejdzie jutro" - głośna rozmowa ze legendarnym żołnierzem Kedywu AK Stanisławem Aronsonem, pióra Michała Wójcika i Emila Marata znalazła się na liście nominacji do Najlepszej Książki Roku Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z redaktorem
Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na nowy cykl spotkań, stworzony specjalnie dla amatorów pisarstwa. Gośćmi będą redaktorzy mainstreamowych wydawnictw, którzy nie tylko wiedzą wszystko o rynku wydawniczym w Polsce, ale też często go kształtują. Pierwsze spotkanie z cyklu będzie dotyczyć literatury pięknej, a gościem Marii Kuli - prowadzącej spotkanie - będzie Agata Pieniążek, redaktorka nabywająca polską prozę w wydawnictwie Znak Literanova.
>>> czytaj więcej
Zapraszamy do Sopotu!
W czwartek 18 sierpnia rozpoczyna się festiwal Literacki Sopot. Z  pewnością jedną z największych atrakcji będzie spotkanie z Markiem Krajewskim, podczas którego mistrz kryminałów zdradzi tytuł swojej najnowszej książki.
>>> czytaj więcej
Autorzy Znaku na Festiwalu w Szczebrzeszynie
W niedzielę 31 lipca w Szczebrzeszynie rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Podczas imprezy będziecie mogli się spotkać z naszymi autorami: Małgorzatą Szejnert, Wiesławem Myśliwskim, Michałem Rusinkiem, Angeliką Kuźniak, Grażyną Plebanek i z Pauliną Mikułą.
>>> czytaj więcej
Lucjan "Sęp" Wiśniewski w „Klubie Trojki
Mocną, kontrowersyjną książkę „Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK", Michał Nogaś przedstawił niedawno w jednej ze swoich porannych recenzji.
>>> czytaj więcej
Śladami „Ptaków drapieżnych"
Warszawa to miasto znające ciężar historii - i chociaż w coraz nowocześniejszym centrum stolicy niewiele zostało śladów po wojennych zniszczeniach, wspomnienia z tamtych lat pozostają żywe. Teraz mamy szansę poznać jedną z takich historii w nietypowy sposób dzięki darmowemu audioprzewodnikowi „Ptaki drapieżne - jest jak w filmie".
>>> czytaj więcej
Żeby w styczniu się nie nudzić!
Styczniowe wieczory są długie i ponure. Idealnie się nadają, aby poświęcić je na dobrą lekturę. A tej zimy jest co czytać!
>>> czytaj więcej
Jak często likwidatorzy AK mylili się, zabijając niewinnych ludzi?
W styczniu w Znaku ukazuje się książka Emila Marata i Michała Wójcika „Ptaki drapieżne Historia Lucjana „Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK".
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Zobacz film

Bohater. Mściciel. Egzekutor. Lucjan „Sęp” Wiśniewski opowiada o swoich wojennych przeżyciach

Recenzje

Ciemna strona polskich bohaterów
0 1
Do lektury „Ptaków drapieżnych" podchodziłam z dużą niepewnością. Bądź co bądź to literatura faktu. Ba, książka historyczna, a takie zazwyczaj do prostych w czytaniu nie należą. Chyba, że temat wpadnie w ręce dwóch utalentowanych dziennikarzy oraz sympatycznego rozmówcy, który... w okresie drugiej wojny światowej był jednym z najlepszych likwidatorów z kontrwywiadu Armii Krajowej.
>>> czytaj więcej
Egzekutorzy z AK
0 1
Wojna to czas, w którym powszechnie przyjęte zasady nie zawsze mają rację bytu. W normalnych warunkach to, czym zajmował się Lucjan Wiśniewski, nie ma racji bytu. Tylko, że wówczas warunki były dalekie od normalnych.
>>> czytaj więcej
Historia bez cenzury
1 1
Emil Marat i Michał Wójcik, autorzy książki „Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa" Wiśniewskiego" nie są postaciami anonimowymi dla fanów literatury historycznej. Otrzymali wcześniej prestiżową Nagrodę Historyczną „Polityki". Tym razem przybliżają nam oni postać innego zapomnianego bohatera z czasów II wojny światowej. Lucjan Wiśniewski był likwidatorem Państwa Podziemnego. Wielokrotnie musiał realizować zlecenia, które z punktu widzenia dzisiejszego odbiorcy, były niesprawiedliwe, a przynajmniej kontrowersyjne. Trzeba jednak pamiętać, że wojna rządziła się swoimi prawami. Jak wspominał sam „Sęp" - wtedy nie było miejsca na pomyłki.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.