Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

12.01.2016

Żeby w styczniu się nie nudzić!

Styczniowe wieczory są długie i ponure. Idealnie się nadają, aby poświęcić je na dobrą lekturę. A tej zimy jest co czytać!

 

12 stycznia w Watykanie odbędzie się uroczysta premiera książki „Miłosierdzie to imię Boga" papieża Franciszka. Ojciec Święty w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie tej książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do wszystkich tych osób - w Kościele i poza nim - które szukają sensu życia, uleczenia ran. W pierwszej kolejności do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, a nie o odrzucenie: do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary, do homoseksualistów i osób rozwiedzionych.


Tej zimy mamy dużo propozycji dla miłośników historii. Polecamy zwłaszcza nową książkę Antony'ego Beevora „Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera". 16 grudnia 1944 roku Hitler stawia wszystko na jedną kartę. Najnowocześniejsze niemieckie czołgi ruszają przez ośnieżone lasy i wąwozy Ardenów, zaskakując wojska sprzymierzone. Führer wierzy, że uda mu się wedrzeć między alianckie armie, dotrzeć do Antwerpii i doprowadzić do wycofania się z wojny Brytyjczyków. To ostatnia szansa, by zmusić aliantów do zawarcia pokoju.

 

Koleją propozycją z zakresu historii jest książka „Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK". Lucjan „Sęp" Wiśniewski - jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej, żołnierz elitarnego "Wapiennika" - oddziału specjalnego 993/W kontrwywiadu AK, w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne. Brał udział w ponad 60 egzekucjach zdrajców i konfidentów. Pierwszej dokonał, gdy miał zaledwie 17 lat. W niezwykle szczerej rozmowie „Sęp" opowiada o swoich wojennych przeżyciach i o tym, jak on i jego nastoletni koledzy z „patrolu Ptaków" - pseudonimy brali z atlasu ornitologicznego - zmieniali się z piskląt, bezbronnych chłopców, w drapieżne ptaki, bezwzględnych żołnierzy.

Sięgnijcie także po „Zabić. Mordy polityczne PRL" Patryka Pleskota. Historyk Instytutu Pamięci Narodowej, odkrywa sekrety zagadkowych morderstw, za którymi stoi tajemnicze komando śmierci - zbrojna ręka służb Polski Ludowej. Licealista utopiony w Wiśle... Sędziwy ksiądz ze skręconym karkiem... Były premier torturowany we własnym domu... Tłumaczka z poderżniętym gardłem i uduszona staruszka...
To nie jest przyjemna lektura. Wszyscy bohaterowie nie żyją, a mordercy nie ponoszą kary. Giną dowody, a procesy zatrzymują się w martwym punkcie.

 

O mrocznych czasach PRL opowiada także reportaż Przemysława Semczuka „Wampir z Zagłębia". To było najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania. Wampir z Zagłębia przez siedem lat terroryzował społeczeństwo. W polowaniu na mordercę kobiet brało udział trzy tysiące funkcjonariuszy, podejrzanych było 23 tysiące mężczyzn. Czy jednak skazano i powieszono w właściwego człowieka? Przemysław Semczuk dociera do ostatnich świadków tej sprawy, odkrywa nieznane dokumenty IPN i wyjaśnia jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki.

 

A może późnym wieczorem poczytać coś pikantnego? W swojej najnowszej książce „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji" Diane Ducret pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów kobiet od starożytności po współczesność. To opowieść pikantna i przejmująca, doprawiona nutą ironii i humoru. Powinny ją przeczytać wszystkie kobiety i każdy mężczyzna, który chce je lepiej zrozumieć.

 

 

Polecamy Wam także przejmującą opowieść o niegasnącej nadziei, która wyzwala odwagę i daje nowe życie. „Wybór Jasminy" . Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych kobiet.
Jasmina była dumną Libanką, kochała wolność, ale zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej. Tego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami. Jasmina wiedziała, że aby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć.

I na koniec dwie propozycje, ktore pomogą zmienić życie. Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada daje Ci szczęście? Zastanawiasz się, czemu nie możesz znaleźć czasu, by robić to, co kochasz? Koniecznie sięgnijcie po „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście"

 

 

A czy wiecie, że siadając do posiłku w większym gronie zjadamy więcej, a kiedy częstujemy się potrawami w określonej kolejności, jemy mniej?
Czy wiecie, że nagradzanie dziecka za zjedzenie określonego warzywa może sprawić, że nie będzie lubiło jego smaku w przyszłości?
Czy wiecie, że lubić coś to nie to samo, co mieć na coś ochotę - i odwrotnie? Leanne Cooper w książce „Jedz inaczej - dlaczego jemy to, co jemy?" wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii, by wyjaśnić wiele zjawisk, które powodują, że jemy to, co jemy.

 

A na koniec coś dla dzieci. Na specjalne życzenie Czytelników wznawiamy „Wierszyki domowe" Michała Rusinka. Próg ciągle podkłada ci nogę? Wyprowadzasz klucz na smyczy? Lubisz śpiewać do prysznica? Oglądasz kręcące się w pralce pranie? Nasze domowe przedmioty prowadzą w ukryciu podwójne życie. Sprawdź, co robią, kiedy na nie nie patrzysz.