Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zadie Smith

Białe zęby

Tłumaczenie: Zbigniew Batko

Głośny debiut autorki bestsellerów.
Ta książka, która stworzyła Zadie Smith – pisarkę, którą kocha cały świat. Pełna epickiego rozmachu, doceniona przez czytelników i krytyków, znajduje się na liście 100 najlepszych angielskich powieści wszech czasów magazynu „Time”. Powieść o losach trzech rodzin emigrantów wypełniają miłość, skomplikowane relacje rodzinne i pytania o tożsamość we współczesnym świecie, a wszystko to na tle buzującego życiem, fascynującego wielokulturowego Londynu.

"Niezwykły talent widoczny już na pierwszych stronach."
/Guardian/

"Zabawna, inteligentna, szaleńczo dobra lektura."
/Independent/

"To powieść z pazurem."
/Salman Rushdie/

Oprawa miękka

Format: 140x205

Liczba stron: 528

Wydanie: ósme

Data pierwszego wydania: 2002-10-15

ISBN: 978-83-240-6467-0

Tytuł oryginalny: White Teeth

Tłumaczenie: Zbigniew Batko

Przeczytaj także

Wibrująca muzyką, roztańczona powieść o przyjaźni, pasji i poszukiwaniu korzeni
W jednej z najbardziej charakterystycznych figur swinga tancerze odsuwają się od siebie tak daleko, jak tylko jest to możliwe bez puszczania ręki partnera. Potem błyskawicznie, paroma krokami, zbliżają się i łączą w objęciach na ułamek sekundy, by niemal natychmiast znów maksymalnie się oddalić. Powtarzający się, hipnotyzujący wahadłowy ruch; odejście, powrót i znów odejście. Trudno oderwać od tego wzrok. Nawet, jeśli nie słychać muzyki, palce lub stopy same zaczynają wystukiwać synkopujący rytm...
>>> czytaj więcej
„Londyn NW" na ekranie!
Jeszcze w tym roku BBC zamierza zekranizować „Londyn NW" Zadie Smith. Powieść opowiada historię czwórki szkolnych przyjaciół, którzy dorastali w północno-zachodnim Londynie, ale ich życie potoczyło się w zupełnie innych kierunkach.
>>> czytaj więcej
Elektryzująca powieść autorki "Białych zębów" i "O pięknie"
Londyn NW Zadie Smith otwiera przed nami kulturowy tygiel północno-zachodniego Londynu, który tętni muzyką, uwodzi, odurza i uśmierca.
>>> czytaj więcej
Królowa powieści czy księżniczka opowiadania?
- Wszystko, co chcę osiągnąć, to stworzyć na papierze ludzi, którzy będą się wydawali żywi - mówi Zadie Smith. W Znaku premiera jej najnowszej książki „Lost and Found. Opowiadania".
>>> czytaj więcej
Zadie Smith i Hanif Kureishi na Big Book Festival
Hanif Kureishi i Zadie Smith będą gośćmi tegorocznej edycji Big Book Festival w Warszawie, który odędzie się w dniach 12-14 czerwca. Spotkania z autorami zaplanowano na sobotę i niedzielę.
>>> czytaj więcej
Długie kolejki po autografy
Podczas Big Book Festival sale pękały w szwach m.in. na spotkaniach z naszymi autorami: Zadie Smith, Hanifem Kureishim, Dominiką Słowik, Magdaleną Tulli i Joanną Bator.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Salman Rushdie

”Ta książka to zdumiewająco dojrzały debiut, zabawny i poważny, a autorka ma wyrazisty, rozpoznawalny styl rasowego pisarza. Czytałem Białe zęby z ogromną przyjemnością ii sporym uznaniem. To powieść z pazurem.”

Guardian

Niezwykły talent widoczny już na pierwszych stronach.

New Yorker

Smith pisze jak mistrz.

Independent

Zabawna, inteligentna, szaleńczo dobra lektura.

Recenzje

Niejasne i nieodzowne pojęcie tożsamości
18 18
Zadie Smith nie trzeba nikomu przedstawiać. Wznowienie jej entuzjastycznie przyjętego literackiego debiutu było tylko kwestią czasu. Wydawnictwo Znak przygotowało nowe wydanie „Białych zębów" - pojemnej powieści o życiu w wielokulturowym świecie, w którym tożsamość staje się pojęciem tak samo niejasnym jak nieodzownym.
>>> czytaj więcej
Zderzenie cywilizacji
94 63
Żyję w kraju, którego kultura jest słowiańska na wskroś, aczkolwiek podstawy tej kultury zostały zbudowane na bazie innych kultur. Przez wieki napływały do Polski różne tradycje i zwyczaje, które w mniejszym lub większym stopniu zaaklimatyzowały się. Nawet dziś do naszej typowo słowiańskiej kultury wkraczają z coraz większym impetem czynniki kultur zachodnich. Jednakże nasza polska kultura nigdy nie była i nie będzie takim tyglem, jaki powstał na Wyspach Brytyjskich.
>>> czytaj więcej
Między asymilacją a tożsamością
98 52
Debiut Zadie Smith wzbudził w swoim czasie (nie tak znów przecież dawno) prawdziwą sensację, i choćby to może starczyć za powód by po niego sięgnąć. Z tego powodu sięgnęłam po książkę ja. Na własną zgubę, bo ta objętościowo dorodna powieść (jak na każdą dobrą dorodną powieść przystało) przyciąga i nie pozwala się od siebie oderwać.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.