Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.05.2016

"Wtedy" i "Dom z witrażem" nominowane do Nike

Dwie książki Znaku „Wtedy. O powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier i „Dom z witrażem" Żanny Słoniowskiej zostały nominowane do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike.

Joanna Olczak-Ronikier otrzymała już nagrodę Nike w 2002 r. za „W ogrodzie pamięci". W swojej najnowszej książce "Wtedy" wraca pamięcią do czasów tuż po wojnie. Dla dziesięcioletniej Joasi tamten Kraków to tętniąca życiem wyspa: zapachy ze sklepiku z „towarami kolonialnymi", najlepsze w życiu lody i spacery z Leopoldem Staffem. Dla jej bliskich to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, próba wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa i trud budowania życia od nowa. Pisarka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wyglądał świat w tym wyjątkowym czasie, między jednym kataklizmem a drugim. Wtedy.

Autorką drugiej z nominowanych książek jest zwyciężczyni konkursu na najlepszą powieść zorganizowanego przez Wydawnictwo Znak. "Dom z witrażem" Żanny Słoniowskiej to historia otwierania oczu na sztukę i historię. Opowieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, która wywraca porządek świata, zabiera bliskich. Jest to wreszcie opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. W życiu i myśleniu. Książka wyszła w prestiżowej serii proza.pl.

Laureat nagrody zostanie ogłoszony w pierwszą niedzielę października. Fundatorami są "Wyborcza" i Fundacja Agory. W tym roku w jury nagrody Nike są: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Książki