Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wdzięk klasycznego kryminału

W legendarnym domu starców popełniane są tajemnicze morderstwa. Wymancypowana i nieco znudzona profesorowa Zofia Szczupaczyńska odkrywa w sobie żyłkę detektywa i zaczyna drążyć sprawę.

W księgarniach pojawiła się „Tajemnica domu Helclów" - nowa książka Jacka Dehnela napisana wspólnie z Piotrem Tarczyńskim. To niebanalna zabawa literacka z konwencją kryminału retro. Autorzy nie tylko stworzyli doskonałą intrygę, ale także z dbałością o detale odmalowali Kraków z przełomu wieków. W książce nie brakuje opisywanych przez ówczesne gazety afer i ciekawostek.

Michał Rusinek napisał o książce: „Nie jestem pewien, co tu dla czego jest tłem: czy XIX wieczny Kraków dla misternej i zabawnej intrygi kryminalnej, czy też owa intryga dla arcyszczegółowo odtworzonego Krakowa i jego socjety. Jestem natomiast pewien, że to pyszna lektura."

Przeczytajcie fragment książki!

Literacka zagadka roku

Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić, czy nowa służąca dobrze wyczyściła srebra. I jednocześnie potwornie się nudzi. Kraków w 1893 roku nie obfituje w atrakcje.

Kiedy więc przypadkiem dowiaduje się, że w słynnym Domu Helclów zaginęła jedna z pensjonariuszek, zaczyna działać. Z wrodzoną dociekliwością – niektórzy mogliby ją nazwać wścibstwem – rozpoczyna śledztwo.

Kryminał Szymiczkowej to zaskakujący pastisz literatury z epoki, który dowodzi, że w mieszczańskim świecie pani Dulskiej jest miejsce na sensacyjną aferę. Przekorna gra z konwencją, wyjątkowy styl, cięte dialogi i przewrotny portret Krakowa końca XIX wieku. Błyskotliwa powieść Szymiczkowej wdzięk klasycznego kryminału łączy z pyszną satyrą na dawno minioną epokę.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju” w twardej oprawie, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Dziś co niedzielę, po sumie w Mariackim, można ją spotkać na kawie u Noworola, a do niedawna wieczorami w Nowej Prowincji.

Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci:

Jacek Dehnel (ur. 1980) pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.

Piotr Tarczyński (ur. 1983) tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.