Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.06.2016

„Uczeń architekta" na Europejskiej Nocy Literatury

W niedzielę 19 czerwca zapraszamy do Wrocławia na wyjątkową Europejska Noc Literatury! Dogrywka ENL to okazja, by posłuchać w plenerowych zielonych przestrzeniach wrocławskiej Wielkiej Wyspy współczesnej prozy europejskiej w wykonaniu znakomitych aktorów.

Specjalnie zachęcamy do posłuchania „Ucznia architekta" Elif Shafak w interpretacji Tomasza Schuchardta. Zapraszamy od godz. 17 (Park Hotel Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy, ul. Kopernika 9). Weźcie koce, karimaty lub leżaki - zaproście znajomych i przyjaciół. Tak zielonej Europejskiej Nocy Literatury jeszcze nie było!

Elif Shafak

Uczeń architekta

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

Intryga, pasja i klątwa w sercu XVI-wiecznego Stambułu

Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania.

Elif Shafak stworzyła powieść wielowarstwową, intrygującą i misternie skonstruowaną. Uczeń architekta zachwyca rozmachem, maestrią pióra i wiernym portretem epoki, uwodząc czytelnika i wciągając w świat niczym z "Opowieści z tysiąca i jednej nocy".

To do tej pory najlepsza i napisana z największym rozmachem powieść Shafak.
„New York Times”

To potężna, pełna emocji powieść.
„The Guardian”

Fascynująca. Uczeń architekta w żywiołowy sposób pokazuje imperium osmańskie u szczytu świetności.
„Sunday Times"