Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.11.2015

"Tajemnica domu Helclów" Krakowską Książką Miesiąca

Miło nam poinformować, że Krakowską Książką Miesiąca została „Tajemnica domu Helclów" Maryli Szymiczkowej.
Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci: Jacek Dehnel pisarz, poeta, tłumacz, który także prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw" oraz Piotr Tarczyński, tłumacz, historyk, amerykanista.
Spotkanie z autorami oraz wręczenie nagrody odbędzie się w czwartek 19 listopada w Śródmiejskim Ośrodku Kultury (ul. Mikołajska 2) o godz. 18. Spotkanie poprowadzi Sabina Misiarz-Filipek. Zapraszamy.

Literacka zagadka roku

Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić, czy nowa służąca dobrze wyczyściła srebra. I jednocześnie potwornie się nudzi. Kraków w 1893 roku nie obfituje w atrakcje.

Kiedy więc przypadkiem dowiaduje się, że w słynnym Domu Helclów zaginęła jedna z pensjonariuszek, zaczyna działać. Z wrodzoną dociekliwością – niektórzy mogliby ją nazwać wścibstwem – rozpoczyna śledztwo.

Kryminał Szymiczkowej to zaskakujący pastisz literatury z epoki, który dowodzi, że w mieszczańskim świecie pani Dulskiej jest miejsce na sensacyjną aferę. Przekorna gra z konwencją, wyjątkowy styl, cięte dialogi i przewrotny portret Krakowa końca XIX wieku. Błyskotliwa powieść Szymiczkowej wdzięk klasycznego kryminału łączy z pyszną satyrą na dawno minioną epokę.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju” w twardej oprawie, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Dziś co niedzielę, po sumie w Mariackim, można ją spotkać na kawie u Noworola, a do niedawna wieczorami w Nowej Prowincji.

Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci:

Jacek Dehnel (ur. 1980) pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.

Piotr Tarczyński (ur. 1983) tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.