Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

31.01.2017

Spotkanie z autorką biografii Zbyszka Cybulskiego

We wtorek 31 stycznia w kinie Kosmos w Katowicach odbędzie się projekcja filmu „Pociąg" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Prezentację ostatniego z filmów składających się na przegląd filmów Zbyszka Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci aktora poprzedzi spotkanie z Dorotą Karaś i promocja książki „Cybulski. Podwójne salto".
Prowadzenie Mariusz Ciszewski. Projekcja rozpocznie się o godz. 18 (kino Kosmos, ul. Sokolska 66). Wstęp: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 8 zł. Zapraszamy.

Brawurowa biografia człowieka, który został legendą

BYŁO ICH DWÓCH.

Pierwszego znają wszyscy: „polski James Dean”, największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.

Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca.

Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.

"Gdyby z ekranu naszych czasów pozostał wyłącznie on, wiedzielibyśmy o nas więcej niż z kronik wydarzeń i uczonych ksiąg".
Gustaw Holoubek