Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

10.01.2017

Spotkanie z autorką biografii Zbigniewa Cybulskiego

We wtorek 10 stycznia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) o godz. 18 odbędzie się spotkanie poświecone biografii „Cybulski. Podwójne salto". Rozmowę z autorką książki Dorotą Karaś poprowadzi Krzysztof Kornacki, wykładowca akademicki Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego. Serdecznie zapraszamy!

Brawurowa biografia człowieka, który został legendą

BYŁO ICH DWÓCH.

Pierwszego znają wszyscy: „polski James Dean”, największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.

Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca.

Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.

"Gdyby z ekranu naszych czasów pozostał wyłącznie on, wiedzielibyśmy o nas więcej niż z kronik wydarzeń i uczonych ksiąg".
Gustaw Holoubek