Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.11.2015

Paweł Pawlak nominowany do nagrody IBBY

Paweł Pawlak otrzymał nominację do tegorocznej nagrody Książka roku 2015 IBBY za ilustracje i opracowanie graficzne „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" wydanych przez Znak Emotikon. Laureatów tegorocznego konkursu poznamy 9 grudnia.

Paweł Pawlak tworzy ilustracje, które cieszą się uznaniem krytyków w kraju i na świecie. W 2009 roku znalazł się wśród nominowanych do prestiżowej Literackiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren. Swoje prace projektuje precyzyjnie i drobiazgowo, doskonale wyczuwa charakter tekstu, a jego ilustracje uatrakcyjniają nawet najbardziej zapomniane i zakurzone pozycje literatury dziecięcej.

„13 bajek z królestwa Lailonii" Leszka Kołakowskiego to przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki „dla dużych i małych". Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię.
Celem konkursu IBBY jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Konkurs realizowany jest co roku. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy. Polska edycja konkursu to odpowiednik podobnych, realizowanych przez narodowe sekcje IBBY.

Treść i forma na najwyższym poziomie.

„Teraz jesteśmy już bardzo starzy. Na pewno nigdy nie dowiemy się, gdzie leży Lailonia, i na pewno nigdy jej nie zobaczymy. Być może jednak ktoś z was będzie miał więcej szczęścia, może komuś uda się trafić kiedyś do Lailonii. Jadąc tam, oddajcie w naszym imieniu kwiatek nasturcji królowej Lailonii i powiedzcie jej, jak bardzo chcieliśmy się tam dostać i jak nam się to nie udało.”

To przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki „dla dużych i małych”. Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię.
Tekst uzupełniają piękne ilustracje autorstwa znakomitego grafika Pawła Pawlaka, który również opracował książkę typograficznie. Treść i forma na najwyższym poziomie.