Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.01.2017

Odsłonięcie popiersia Zbyszka Cybulskiego we Wrocławiu

W niedzielę 8 stycznia minie 50 lat od tragicznej, przedwczesnej śmierci Zbigniewa Cybulskiego - jednego z najlepszych aktorów w historii polskiego kina.

Z tej okazji Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA - była Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której Zbyszek Cybulski rozwijał swój wielki talent - organizuje w dniach 8-12 stycznia wydarzenia upamiętniające wybitnego aktora. Szczególnie serdecznie zapraszamy na uroczystość odsłonięcia popiersia Zbyszka Cybulskiego 8 stycznia o godz. 17 w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA (ul. Wystawowa 1).

O nowej książce poświęconej wybitnemu aktorowi „Cybulski. Podwójne salto" opowie także jej autorka Dorota Karaś. Całość poprowadzi Wanda Ziembicka-Has.

Brawurowa biografia człowieka, który został legendą

BYŁO ICH DWÓCH.

Pierwszego znają wszyscy: „polski James Dean”, największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.

Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca.

Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.

"Gdyby z ekranu naszych czasów pozostał wyłącznie on, wiedzielibyśmy o nas więcej niż z kronik wydarzeń i uczonych ksiąg".
Gustaw Holoubek