Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

29.11.2014

MediaTory 2014: Wojciech Jagielski wzorem dla dziennikarzy

Studenci dziennikarstwa z dwudziestu polskich uczelni wręczyli statuetki dziennikarzom, których działalność w tym roku akademickim uznali za wzorową.

Statuetkę AuTORytet przyznawaną za całokształt pracy dziennikarskiej otrzymał Wojciech Jagielski, ceniony reportażysta, publicysta, korespondent wojenny i autor Znaku. Adepci nagrodzili go za profesjonalizm, rzetelność i najwyższe standardy pracy.

Poproszony przez studentów o rady, powiedział, że jeśli dziennikarstwo jest ich marzeniem, to nie mogą z niego rezygnować, ale muszą najpierw sprawdzić, czy to rzeczywiście jest ich pasja. Dodał, że dziennikarstwo dla wielu stało się drogą do sławy, by stać się znanym. W gazetach zaczęto nawet publikować twarze dziennikarzy, podpis imieniem i nazwiskiem już nie wystarcza. Ludzie nie są odporni na wiele używek, a sława jest chyba jedną z najniebezpieczniejszych z nich - powiedział. Podkreślił, że zawsze uważał, że rolą dziennikarza jest informowanie, a potem zajmowanie uwagi słuchacza czy widza. Mam wrażenie, że współczesne media bardziej zajmują się zajmowaniem uwagi, niż informowaniem. Mi to nie odpowiada - zaznaczył Jagielski.

Wojciech Jagielski (ur. w 1960 r.), dziennikarz, publicysta, korespondent wojenny, pisarz, w latach 1986-91 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, potem przez 21 lat, do marca 2012 roku pisał dla „Gazety Wyborczej". Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Jest laureatem takich wyróżnień jak Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Nagroda Fundacji Pruszyńskich, Nagroda im. Dariusza Fikusa. Wcześniej w plebiscycie MediaTory Jagielski otrzymał tytuł TORpedy (2008) oraz ObserwaTORa (2012). Nakładem wydawnictwa Znak dotychczas ukazały się: Dobre miejsce do umierania, Wieże z kamienia, Nocni wędrowcy, Wypalanie traw i Trębacz z Tembisy.

Organizatorami 8. edycji plebiscytu było Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ.

Książki