Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.11.2020

Listopadowy numer miesięcznika „Znak"

- Władza w Kościele służy dziś nie dobru ludzi, ale zachowaniu pozycji, obronie statusu i zastanej formy życia. To jedyne wyjaśnienie, które pozwala mi zrozumieć, dlaczego Kościół trzyma się swojej archaicznej, absolutystycznej struktury. Twierdzenie, że taka forma organizacji stanowi wolę Boga, to dla mnie oszustwo - pisze w najnowszym numerze „Znaku" redaktorka naczelna, Dominika Kozłowska

Ten numer zespół miesięcznika przygotowywał jeszcze przed protestami, które wybuchły w ostatnich dniach na ulicach polskich miast. Temat trafia jednak dobrze w obecny czas.

Kościół w Polsce stał się dziś dla wielu odpychający, w szybkim tempie traci wiarygodność. Toczą go głębokie choroby związane z upolitycznieniem, tuszowaniem nadużyć seksualnych, niezdolnością do krytycznej autorefleksji. Coraz więcej osób otwarcie mówi, że ma już dość jego kurateli nad życiem społecznym, rośnie liczba osób decydujących się na apostazję. Przyglądamy się tym ruchom i emocjom. Ale wiemy, że Kościół to także świeccy, którzy coraz wyraźniej formułują krytyczny głos i pokazują, że bezduszny system kościelny nie jest w stanie przyćmić impulsu Jezusa.


Dlatego w numerze pojawiają się pytania:
Kto dziś „zabija Boga"? Jak świeccy mogą stworzyć ruch oporu wobec zła w Kościele? Czy Jezus chciał założyć Kościół katolicki?
Odpowiadają: Dominika Kozłowska, Justyna Zorn, Tomasz Polak, Elżbieta Adamiak, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Obirek, ks. Eligiusz Piotrowski i Halina Bortnowska.

Kościół bez Jezusa?
System kościelny jest niereformowalny. Niezmienna jest sakralna aura władzy, która sprawia, że dostojnicy kościelni czują się bezkarni. To teza nowej książki Tomasza Polaka, przez wiele lat jednego z najwybitniejszych polskich teologów, a dziś człowieka sceptycznego wobec Kościoła.
Gdy polscy biskupi nie przestają lekceważyć doniesień o nadużyciach w swoim gronie, jakby przyznają Polakowi rację. Alternatywą wobec nich są zwykli chrześcijanie, którzy nie poddają się kulturze klerykalnej, coraz wyraźniej formułują krytyczny głos, a przede wszystkim próbują wieść życie inspirowane Jezusem i Jego Dobrą Nowiną. Wierzą, że przyszły kształt pogrążonej dziś w kryzysie kościelnej wspólnoty może być inny, lepszy.
Kto dziś „zabija Boga”? Jak świeccy mogą stworzyć ruch oporu wobec zła w Kościele? Czy Jezus chciał założyć Kościół katolicki?
Odpowiadają: Dominika Kozłowska, Justyna Zorn, Tomasz Polak, Elżbieta Adamiak, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Obirek, ks. Eligiusz Piotrowski i Halina Bortnowska

Ponadto w numerze:
Alaksandr Łukaszenka. Jak ojciec narodu został dyktatorem?
Polska neutralna klimatycznie. Czy jesteśmy na to gotowi?
Romans w obozie zagłady. Literatura popularna wobec Holokaustu