Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jacek Santorski o książce "Znikasz" Christiana Jungersena

Książka "Znikasz" Christiana Jungersena stała się światowym bestsellerem nie tylko dlatego, że autor w porywającej fabule „przemycił" wiedzę trudno jeszcze dostępną: najnowsze odkrycia neuroscience, nauki o tym, jak działa mózg - ośrodek naszych emocji i osobowości - gdy zachodzą w nim pourazowe zmiany.

Autor porusza tematy, które dotyczą każdego z nas: jak kontrolujemy gniew, impulsywne reakcje i pragnienia, na czym opiera się nasza siła woli, dlaczego tak wielu rodzicom, szefom, współmałżonkom, nauczycielom i lekarzom brakuje szacunku i empatii dla innych. Stawia trudne pytania o granice poświęcenia, gdy partner potrzebuje opieki, a nie odwzajemnia naszej miłości i potrzeby seksualnej bliskości, o to, jak zrozumieć i okazywać zrozumienie w trudnych relacjach z dziećmi, gdy stają się dorosłe, oraz czym jest miłość i jakie są jej wymiary i formy ekspresji. Narracja książki wciąga, autor szokuje, zaskakuje, porusza i wzrusza. Jestem przeświadczony, że niezależnie od tego, jak determinują to nasze mózgi, po tej poruszającej umysły i serca lekturze będziemy trochę lepsi i szczęśliwsi...


Jacek Santorski - były psychoterapeuta, wydawca skandynawskiego bestsellera Josteina Gaardera "Świat Zofii", coach top menedżerów i lekarzy.
Fot. Magda Starowieyska

Christian Jungersen

Znikasz

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Nowe odkrycie w literaturze skandynawskiej

Czy o tym, kim jesteśmy, decydują jedynie procesy neurobiologiczne, zachodzące w naszym mózgu?

Mia cieszyła się, kiedy jej mąż znów zaangażował się w ich związek, który jeszcze niedawno przechodził poważny kryzys. Jednak gdy Frederik podczas rodzinnych wakacji doznaje ataku nerwowego, okazuje się, że powodem zmian jego osobowości jest guz mózgu. Wkrótce wychodzi na jaw, że mężczyzna w tajemnicy przed rodziną dopuścił się milionowych oszustw.

Kobieta musi teraz chronić siebie i syna przed mężem, który zmienia się w nieobliczalną, obcą osobę. Obsesyjnie śledzi wyniki najnowszych badań neurologicznych, próbując zrozumieć, jak to możliwe, że mężczyzna, z którym tworzyła wieloletni związek, mógł stać się kimś zupełnie innym. Szuka odpowiedzi na pytanie, z kim tak naprawdę spędziła trzy ostatnie lata, najszczęśliwsze w ich małżeństwie.