Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Znikasz

Christian Jungersen

Znikasz

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Nowe odkrycie w literaturze skandynawskiej

Czy o tym, kim jesteśmy, decydują jedynie procesy neurobiologiczne, zachodzące w naszym mózgu?

Mia cieszyła się, kiedy jej mąż znów zaangażował się w ich związek, który jeszcze niedawno przechodził poważny kryzys. Jednak gdy Frederik podczas rodzinnych wakacji doznaje ataku nerwowego, okazuje się, że powodem zmian jego osobowości jest guz mózgu. Wkrótce wychodzi na jaw, że mężczyzna w tajemnicy przed rodziną dopuścił się milionowych oszustw.

Kobieta musi teraz chronić siebie i syna przed mężem, który zmienia się w nieobliczalną, obcą osobę. Obsesyjnie śledzi wyniki najnowszych badań neurologicznych, próbując zrozumieć, jak to możliwe, że mężczyzna, z którym tworzyła wieloletni związek, mógł stać się kimś zupełnie innym. Szuka odpowiedzi na pytanie, z kim tak naprawdę spędziła trzy ostatnie lata, najszczęśliwsze w ich małżeństwie.

Oprawa miękka

Format: 135x210

Liczba stron: 464

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-07-27

ISBN: 978-83-240-2723-1

Tytuł oryginalny: You Disappear

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Przeczytaj także

Prof. Jerzy Vetulani o książce Christiana Jungersena „Znikasz"
27 lipca premiera „Znikasz", świetnego neurokryminału, który odniósł ogromny sukces w rodzimej Danii. Przeczytaj, co znakomity psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor Jerzy Vetulani napisał o tej książce.
>>> czytaj więcej
Zabierz książkę na urlop! - część druga
Dziś druga część naszych książkowych propozycji idealnych na urlop. Przygotujcie miejsce w walizkach!
>>> czytaj więcej
Nowe odkrycie w literaturze skandynawskiej
Kto jest odpowiedzialny za przestępstwa popełnione pod wpływem ucisku guza na mózg? Czy można za to wtrącić człowieka do więzienia? Czy o tym, kim jesteśmy, decydują procesy neurologiczne zachodzące w mózgu? Czy może jest coś jeszcze?
>>> czytaj więcej
Jacek Santorski o książce "Znikasz" Christiana Jungersena
Christian Jungersen porusza tematy, które dotyczą każdego z nas: jak kontrolujemy gniew, impulsywne reakcje i pragnienia, na czym opiera się nasza siła woli.
>>> czytaj więcej
Co dzieje się z naszym „starym" ja, kiedy pojawia się nowe?
Dr Joanna Heidtman o neurokryminale "Znikasz: Czy NA PEWNO wiesz, kim jesteś? Czy jesteś świadom, jaką masz osobowość, i czy rzeczywiście możesz temu zaufać
>>> czytaj więcej
Jacek Santorski o "Znikasz" -"Wciągająca narracja"
- Być może większość naszych aktów wolnej woli, poświęceń albo wszelkiego zła, które wyrządzamy światu, to nie jest ani nasza zasługa, ani nasza wina - mówi Jacek Santorski
>>> czytaj więcej
Marzena Rogalska o książce Christiana Jungersena "Znikasz"
Czy uszkodzenie mózgu może być usprawiedliwieniem wyrządzonych krzywd, czy powinniśmy karać „przestępcę", który pod wpływem choroby zamienił się w innego człowieka?
>>> czytaj więcej
Jesteśmy naszymi mózgami
Polecamy wywiad z Christianem Jungersenem, autorem książki „Znikasz".
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

„Midtjyllands Avis”

Czy rzeczywiście posiadamy duszę – czy może nasza osobowość jest jedynie splotem neuronów, świetlistych plamek na ekranie rezonansu magnetycznego? Jungersen dociera do najgłębszych zakamarków natury ludzkiej, oferując nam lekturę niezwykle wartościową i skłaniającą do myślenia.

„Politiken”

Christian Jungersen z niemal perwersyjną precyzją portretuje najdrobniejsze gesty bohaterów, dotykając najważniejszych pytań o znaczenie takich zjawisk jak miłość, dusza, wolna wola, wina i odpowiedzialność, wierność i zdrada.

Christian Jungersen o swojej książce

Specjalnie dla polskich czytelników

Recenzje

Neurokryminał na najwyższym poziomie
7 5
Książki Christiana Jungersena cieszą się uznaniem na całym świecie, odnosząc międzynarodowy sukces. Jego powieści wyróżniono szeregiem ważnych nagród - zainspirowały redakcję „New York Timesa", zostały nominowane do International IMPAC Dublin Literary Award, a także innych prestiżowych nagród w Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii. Fascynacja jego powieściami przestała mnie dziwić - po lekturze jednej wiem już, że mam do czynienia z autorem wyjątkowym i godnym zapamiętania oraz polecania innym, bez względu na ich upodobania czytelnicze.
>>> czytaj więcej
dr Joanna Heidtman o "Znikasz"
22 18
Ciekawa powieść. Ale ciekawa nie tylko ze względu na fabułę i akcję. Ciekawa dlatego, że skłania nas do zadania sobie „niebezpiecznych" pytań: Kim jestem? Jeśli zazwyczaj jestem pełen energii, radosny i empatyczny, ale któregoś dnia dnia staję niecierpliwy, gadatliwy i arogancki, ponieważ mój mózg został „nakarmiony" innymi neuroprzekaźnikami, czy to oznacza, że naprawdę stałem się inną osobą? Co dzieje się z naszym „starym" ja, kiedy pojawia się nowe? Kiedy jesteśmy „prawdziwi"?
>>> czytaj więcej
Jacek Santorski o książce
25 20
Książka "Znikasz" Christiana Jungersena stała się światowym bestsellerem nie tylko dlatego, że autor w porywającej fabule „przemycił" wiedzę trudno jeszcze dostępną: najnowsze odkrycia neuroscience, nauki o tym, jak działa mózg - ośrodek naszych emocji i osobowości - gdy zachodzą w nim pourazowe zmiany.

 


>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.