Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.03.2019

Historia jutra - spór o pamięć, fakty i fikcję w czasach internetu. Fotorelacja

Świętując 60. urodziny Wydawnictwa Znak 6 marca spotkaliśmy się w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie nasi wybitni Goście rozmawiali o przeszłości i „historii jutra".

Zainaugurowaliśmy także projekt multimedialnego podręcznika, w którym znajdą się lekcje z dziejów XX wieku.
4 czerwca pierwsze materiały pojawią się na www.nieprzegaphistorii.pl, ale już od dziś można zgłaszać swoje propozycje zagadnień do opracowania.
Transmisja ze spotkania jest dostępna TUTAJ.
Fotorelacja z wydarzenia jest dostępna na naszym profilu w serwisie Facebook, zapraszamy!

Fot. M. Gąciarz

 

 

 

 

 

 

Timothy Snyder

Droga do niewolności

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk

Wierzyliście, że wolność jest dana raz na zawsze? Myliliście się. Tracimy ją. Tu, teraz

Wierzyliśmy, że koniec zimnej wojny przyniesie ostateczne zwycięstwo demokracji i zapewni wolność przyszłym pokoleniom. Byliśmy naiwni. Autorytaryzm powrócił do Rosji i Putinowska oligarchia bogaczy znalazła sojuszników na całym świecie.

Nacjonaliści, separatyści, radykałowie i kasta najbogatszych z pomocą cyberarmii dyktatora z Kremla oraz chciwych zachodnich technokratów potrafią skutecznie zagospodarować niezadowolenie – wydawałoby się – dojrzałych i odpornych na populizm zachodnich społeczeństw. Pierwsze rosyjskie cele zostały osiągnięte: brexit osłabi Unię Europejską, a Donald Trump odwróci wzrok w najważniejszym momencie. Rodzi się pytanie, jaki będzie następny krok.

Timothy Snyder wskazywał te zagrożenia w swojej niezrównanej książce O tyranii. Dzięki doskonałej analizie zarówno współczesności, jak i historii przejrzyście uświadamia, dokąd zmierzamy: ku wolności czy oligarchii, ku indywidualizmowi czy totalizmowi, ku prawdzie czy fałszowi.

Którą drogą pójdziemy?