Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.10.2022

„Dzieci getta" nominowane do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego!

Książka „Dzieci getta" autorstwa Magdaleny Łucyan otrzymała nominację do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego!
Nagrodę przyznają Instytut Pileckiego wraz z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Bardzo się cieszymy i gratulujemy naszej Autorce!
Magda Łucyan w swojej poruszającej książce „Dzieci getta" mierzy się ze wstrząsającymi historiami dzieci, które mając kilka lat znalazły się za szczelnie zamkniętymi murami i przeżyły Holokaust.

 

Wyrok śmierci wydano na nich jeszcze przed narodzinami.

"Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy i pół roku. To było trzy i pół roku w piekle" – wspomina Krystyna, która z dziesięcioosobowej rodziny jako jedyna przeżyła wojnę.

"Na początku byliśmy jeszcze wszyscy razem, nie mieliśmy pojęcia, że nasze dni są policzone. Nie wiedzieliśmy, czym jest strach, głód i walka o życie" – tak swoje przerwane dzieciństwo pamięta Józef.

"Z czasem się do tego przyzwyczajamy. Do widoku trupów na chodnikach i do myśli, że być może ja będę następny" – wyznaje po latach Marian.

Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. Niemal od razu oni i ich rodziny stali się dla okupantów podludźmi. Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe – prawo do życia.
Nakazano zamknąć wszystkich Żydów w wyznaczonych, szczelnie zamkniętych dzielnicach. W gettach. Tam codziennie towarzyszyły im potworny głód, wszechogarniający strach i lęk przed utratą kogoś bliskiego. Patrzenie na śmierć i cierpienie stało się ich codziennością. Cieszyć mogli się tylko tym, że mają jeszcze dość sił, aby przeżyć kolejny dzień.
Świadków tych okropnych wydarzeń z dnia na dzień jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość posłuchać opowieści o najtragiczniejszych wydarzeniach drugiej wojny światowej z pierwszej ręki. Usłyszmy ich głos i nie dopuśćmy do tego, aby te historie kiedykolwiek się powtórzyły.

„Wojna jest najgorszą rzeczą, jaka może przytrafić się ludzkości, dlatego: nigdy więcej”.