Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

23.04.2017

Dni Mendozy w krakowskim Instytucie Cervantesa

20 kwietnia w Madrycie odbędzie się uroczyste wręczenie Eduardowi Mendozie nagrody Premio Cervantes 2016 - najważniejszego wyróżnienia literackiego w świecie hiszpańskojęzycznym, nazywanego hiszpańskim Noblem. Z tej okazji krakowski Instytut Cervantesa, którego biblioteka nosi imię pisarza, przygotowuje szereg wydarzeń i atrakcji związanych z twórczością Mendozy.

Niedziela 23 kwietnia będzie dniem otwartym biblioteki instytutu. Od godz. 11 będzie można m.in. obejrzeć zdjęcia z wizyt pisarza w Krakowie, zobaczyć przekłady jego powieści na języki obce, wysłuchać wykładu w jęz. hiszpańskim „Eduardo Mendoza - człowiek, który wymyślił Barcelonę", zobaczyć filmy ze spotkań z pisarzem w Polsce i retransmisję z wręczenia nagrody w Madrycie i wziąć udział w licznych konkursach.

Tradycyjnie również zaprosimy wszystkich chętnych do wspólnego czytania: tym razem nie będzie to jednak „Don Kichot", ale „Brak wiadomości od Gurba" Mendozy - będzie okazja, by się przekonać, jak brzmią przygody kosmity w języku hiszpańskim, polskim, angielskim, bułgarskim, galicyjskim czy rumuńskim. Najmłodsi czytelnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych z bohaterami powieści Mendozy w roli głównej, czy w lekcji hiszpańsko-kosmicznego (nigdy nie wiadomo, czy na swej drodze nie spotkamy Gurba albo innego przybysza z kosmosu).

24 kwietnia odbędzie się spotkanie z tłumaczami powieści Mendozy na jęz. polski: Marzeną Chrobak, Anną Sawicką, Magdaleną Tadel i Tomaszem Pindlem Tłumacząc Mendozę / Traduciendo a Mendoza, a 26 kwietnia wykład Justyny Ziarkowskiej „Eduardo Mendoza, rówieśnik hiszpańskiej demokracji", oraz ekranizacje przygód damskiego fryzjera.

A najbardziej zagorzałych miłośników twórczości pisarza zapraszamy do biblioteki, gdzie wystawiona będzie księga gratulacyjna, która zostanie przekazana autorowi.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Książki