Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.10.2014

Cykl spotkań Obywatel(i) Stuhrów

Jerzy Stuhr, reżyser filmu "Obywatel" (premiera 7 listopada) i jego syn Maciej ruszają w trasę! Odwiedzą Warszawę, Kraków i Poznań.

Spotkania odbywają się z okazji premiery książki Obywatel Stuhr, która powstała na podstawie rozmów Ewy Winnickiej z wyjątkowymi postaciami polskiego teatru i kina - Jerzym Stuhrem oraz jego synem Maciejem. Opowiadają w niej o swoim życiu prywatnym oraz o tym, jak udaje im się łączyć je z pracą, będąc pod stałą obserwacją mediów. Książka zawiera również scenariusz filmu Obywatel wzbogacony przez reżysera o anegdoty z planu.

Harmonogram spotkań jest następujący:

JERZY STUHR
22 października (środa) - Kraków, godz. 17.00 - Empik w CH Bonarka (ul. Kamińskiego 11) - spotkanie poprowadzi Bartek Borowicz

25 października (sobota) - Warszawa, godz. 16.00 - Empik w CH Arkadia (al. Jana Pawła II 82) - spotkanie poprowadzi Zofia Karaszewska

5 listopada (środa) - Poznań, godz. 18.00 - Centrum Handlowo-Rozrywkowe Malta - poziom 0 obok fontanny (ul. Maltańska 1) - współorganizatorem spotkania jest Empik

MACIEJ STUHR
23 października (czwartek) - Warszawa, godz. 17.00 - księgarnia Matras (ul. Nowy Świat 41) - spotkanie poprowadzi Magdalena Juszczyk

26 października (niedziela) - Kraków, godz. 11.00 - Targi Książki w Krakowie - stoisko wydawnictwa Znak C30 (ul. Galicyjska 9)

SPOTKANIE OJCA I SYNA DOŚWIADCZONYCH ŻYCIEM, DOŚWIADCZONYCH POLSKĄ

Film „Obywatel” budził emocje jeszcze przed premierą. Jego twórca Jerzy Stuhr po przejściu ciężkiej choroby miał dość powodów, by na nowo spojrzeć na swoje życie i na Polskę. Również grający w filmie ojca Maciek nie mógł w ostatnich latach narzekać na brak trudnych doświadczeń. Obaj przekraczają tą książką ramy gorzkiej komedii. Paradoksalnie, nie czytali swoich wypowiedzi przed publikacją. Teraz po raz pierwszy zobaczą, jak widzą to, co za nimi i to, co przed nimi. W Polsce, we własnej rodzinie.


Jerzy: Obce mi są odczucia euforii, ale także czarna rozpacz. Nazwałbym mój stan łagodną rezygnacją. Staram się być obywatelem mojego kraju. To wszystko.

Maciej: Wciąż myślę, że występowanie i granie z członkami rodziny to swego rodzaju kuriozum.

Ewa Winnicka w dwóch niezależnych od siebie rozmowach pyta obywateli Stuhrów także o Polskę starszych i młodszych pokoleń, o Kościół, Solidarność i narodowe mity oraz o sympatię tłumów − i sympatię mediów.

Książka towarzyszy premierze filmu „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra i zawiera jego autorski scenariusz wzbogacony o anegdoty z planu. Ten poruszający portret współczesnej Polski jest niewątpliwie jednym z najważniejszych filmów w historii naszej kinematografii.