Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.04.2014

Chantal Delsol w Auditorium Maximum UJ

„Myślenie jest rzeczą groźną" to tytuł wykładu wybitnej francuskiej filozofki, który zostanie wygłoszony w ramach 14. Dni Tischnerowskich.

Na spotkanie zapraszamy w czwartek, 24 kwietnia 2014 roku o godz. 17 do Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33, Kraków). Wstęp wolny!

Tego samego dnia weźmie też udział w „Jaskini filozofów", której wątkiem przewodnim będzie pytanie: „Co to znaczy odważnie myśleć?"

Chantal Delsol (ur. 1947) jest filozofką, publicystką i pisarką, członkinią Akademii Francuskiej. Zajmuje się filozofią polityczną, historią idei i antropologią filozoficzną. Jest profesorem Uniwersytetu Paris-Est Marne-la-Vallée, w ramach którego utworzyła w 1993 roku Instytut Badawczy Hannah Arendt (zwany też Ośrodkiem Studiów Europejskich). Jako publicystka współpracuje z dziennikiem „Le Figaro" oraz tygodnikiem „Valeurs Actuelles". Jest mężatką i matką sześciorga dzieci.

Kilkakrotnie odwiedzała Polskę, wzięła m.in. udział w 1. Dniach Tischnerowskich w 2001 roku. Wspominała wtedy o swojej znajomości z ks. Józefem Tischnerem: „Kiedy zaprosiliśmy go na nasz uniwersytet w Marne-la-Vallée, miałam okazję dostrzec pokrewieństwo naszych myśli, stąd zrodziła się przyjaźń - krótka, niestety". W 2012 r., kiedy we Francji ukazał się przekład Filozofii dramatu Tischnera, Chantal Delsol poprzedziła go wstępem.

Polecamy Państwu książkę Czym jest człowiek? wydaną w jeżyku polskim przez Wydawnictwo Znak w 2011 roku. Książka opisuje człowieka od strony jego kruchości, która niesie z sobą śmiertelność, To ona, według Autorki, jest źródłem życia duchowego, daje zdolność do przekraczania ograniczeń natury i bycia wolnym. Delsol stawia niezwykłą diagnozę dotyczącą człowieczeństwa i roli człowieka w kulturze współczesnej. To swoisty kurs antropologii dla niewtajemniczonych.

 

Książki