Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.03.2017

Bolek i Lolek zwiedzają Polskę

Czy wiesz, ile krasnoludków kryje się we Wrocławiu? Czy na Czartowym Polu straszy. Ile soli jest jeszcze w kopalni w Wieliczce? Czy Katowice to już Śląsk, a w Krynicy Zdrój są tylko sanatoria? Jak się nazywa najwyższy szczyt w Bieszczadach? Gdzie się znajduje najstarsze drzewo w Polsce? No i gdzie podział się ten Smok Wawelski?
Mamy przyjemność przedstawić najnowsze przygody kultowych bohaterów z dzieciństwa, czyli zapraszamy na podróż z Bolkiem i Lolkiem wzdłuż i w poprzek naszego pięknego kraju.
„Bolek i Lolek zwiedzają Polskę" to przepięknie zilustrowane historie ulubionych bohaterów, którzy zabiorą czytelników w podróż od Bałtyku aż po Tatry.
Razem poznają oni nie tylko największe miasta w Polsce, np. Warszawę, Kraków, Poznań i Lublin, ale również takie miejsca jak Gryfino, Wdzydze Kiszewskie, Kruszyniany czy Ostrów Wielkopolski, idealne na rodzinną wycieczkę. Nie zabraknie też turystycznych klasyków jak Mazury czy Bieszczady. A to wszystko okraszone mnóstwem fascynujących ciekawostek o polskich tradycjach, zabytkach, lokalnej kulturze i legendach!
Psst... Na każdej stronie książki znajdują się ukryte zagadki.

Autorem pomysłu na postacie Bolka i Lolka był Władysław Nehrebecki. Ówczesny dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej do stworzenia pierwowzorów bohaterów zainspirował się własnymi synami, Janem i Romanem. Tym sposobem w 1963 roku powstał pierwszy odcinek serii pt. „Kusza". Dalej poszło z górki i bajka podbiła serca tysięcy fanów i została wyemitowana w 80 krajach na całym świecie.

Po kilku latach emisji serialu, do dwójki łobuzów dołączyła przebojowa dziewczynka ¬- Tola. Pojawienie się nowej postaci było odpowiedzią na liczne prośby małych fanek, które szukały bohaterki, z którą mogłyby się utożsamiać.

- Sukces serii tkwił w tym, że były to filmy bezdialogowe. Nie trzeba ich było tłumaczyć. Poza tym w animacji można znakomicie wykorzystać mowę ciała i gestu - powiedział Andrzej Orzechowski prezes zarządu Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

Pierwszy polski pełnometrażowy film animowany? To właśnie „Wielka podróż Bolka i Lolka" z 1977 roku. Realizacja filmu trwała trzy lata i to w tej produkcji bohaterowie przemówili po raz pierwszy. W trakcie produkcji filmów z Bolkiem i Lolkiem powstały 3 filmy pełnometrażowe, 2 montażowe oraz 183 odcinki krótkometrażowe.

 

Zwiedzaj Polskę z Bolkiem i Lolkiem!

Kultowi bohaterowie najbardziej znanej bajki na tropie Smoka Wawelskiego.


Uwaga.
Smok Wawelski poszukiwany.
Wyszedł z domu i nikt nie wie, gdzie jest.
Bolek i Lolek już spakowali plecaki. Nie bój się i wyrusz z nimi na poszukiwanie Smoka.
Kto wie, jakie przygody czekają was po drodze!


Pobierz scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 4–6 lat