Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.10.2023

ATM Grupa, jedno z największych studio producenckich w Polsce, nabyło opcję filmową do bestsellerowej powieści Katarzyny Zyskowskiej „Sprawa Hoffmanowej".

Jest nam niezwykle miło poinformować, że ATM Grupa, jedno z największych studio producenckich w Polsce, nabyło opcję filmową do bestsellerowej powieści Katarzyny Zyskowskiej „Sprawa Hoffmanowej".

Góry strzegą swoich tajemnic...
„Sprawa Hoffmanowej" to opowieść o zagadkowej śmierci, niszczącej namiętności oraz miłości do gór z wielką tajemnicą w tle. To wartka i wciągająca historia opowiedziana z punktu widzenia femme fatale uznanej za winną śmierci trojga osób na Lodowej Przełęczy zainspirowana jednym z najbardziej zagadkowych wydarzeń, do jakich doszło w polskich Tatrach na początku XX wieku.

Katarzyna Zyskowska – autorka


Ze wszystkich książek, które napisałam, ta zawsze wydawała mi się jedną z najtrudniejszych do przełożenia na język filmowy. „Sprawę Hoffmanowej" – chociaż paradoksalnie to bardzo współczesna opowieść – osadziłam w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a zatem mamy przeskoki czasowe, kostiumy z epoki, kosztowne w odtworzeniu scenografie przedwojennych Warszawy i Zakopanego, i wreszcie: sceny wysokogórskie! Tych absolutnie nie mogłoby zabraknąć w ekranizacji „Sprawy Hoffmanowej", ponieważ właśnie Tatry, z ich surowym i tajemniczym klimatem, stanowią clou historii.

Proszę sobie wyobrazić moje zaskoczenie, gdy okazało się, że jednak znalazł się producent na tyle odważny i z wizją, by zmierzyć się z tą opowieścią. Nie znam pisarki czy pisarza, którzy nie pragnęliby ujrzeć swojego dzieła na ekranie. To także moje marzenie. Marzenie, które właśnie zaczyna się spełniać. Czuję ogromną radość i ekscytację!


Dariusz Gąsiorowski, producent, Grupa ATM


Kasia w swoich powieściach rozgrywa akcję w kilku planach czasowych. Poznajemy różne twarze tego samego bohatera. Żonglowanie porządkami czasowymi rozpala ciekawość. Kim naprawdę jest bohater, jaki jest? Czy da się to, kiedykolwiek, zdefiniować? Kiedy już wydaje się nam, że odgadliśmy tajemnicę, Kasia wyprowadza kontrę. Tworzy scenę, która zwala z nóg, daje po oczach, miesza w głowie. Wciąga nas jeszcze głębiej.

Wszystkie te elementy są obecne w „Sprawie Hoffmanowej". I o wiele więcej.
Główna bohaterka mogłaby żyć współcześnie (jak wielu marzy o karierze? Karierze w show-businessie?), a jednocześnie opowieść inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z przeszłości. Do dziś znawcy Tatr spierają się, co wydarzyło się na Przełęczy Lodowej. Do dziś kryminalna zagadka nie została rozwiązana. Tajemnica, miłość, tabu, psychoanaliza i dramat sądowy. Zapraszamy.

Bogna Rosińska, dyrektor wydawnicza ZNAKU Literanova


Jestem ogromnie szczęśliwa, że ta wspaniała książka dostanie drugie, filmowe życie. To wielka radość oglądać na ekranie postaci i sceny, które do tej pory tylko sobie wyobrażaliśmy, dlatego każdą adaptację witam z dużym zainteresowaniem. Katarzyna Zyskowska to dla nas bardzo ważna autorka, w której talent mocno wierzymy i której nieustanie kibicujemy. Wydaliśmy w Znaku Literanova już cztery jej powieści, a w przyszłym roku wydamy kolejną. Jestem przekonana, że „Sprawa Hoffmanowej" to nie będzie ostatnia zekranizowana książka tej autorki, bo jej wyobraźnia i plastyczność opisów aż proszą się o film. Mocno trzymam kciuki za filmową realizację „Sprawy Hoffmanowej" i z niecierpliwością czekam na seans.

O Twórcach:


Katarzyna Zyskowska – pisarka i pasjonatka gór. Autorka bestsellerów: „Szklane ptaki", „Historia złych uczynków", „Nocami krzyczą sarny". Przygotowując się do napisania książki Sprawy Hoffmanowej, studiowała przedwojenne gazety i przeprowadziła prywatne śledztwo. W swoich powieściach stopniowo odkrywa kolejne tajemnice, wciągając czytelnika w zaskakującą grę. Uważa, że wszystkie historie są o miłości i śmierci.

ATM Grupa
– to największe niezależne studio produkcyjne w Polsce. Działa od 1992 roku i jako jedyni w branży posiada status spółki publicznej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


Wydawnictwo ZNAK Literanova – wydawnictwo należy do Grupy wydawniczej ZNAK. Literanova to zarówno literatura piękna z najwyższej półki, jak i literatura faktu oraz propozycje inspirowane popkulturą. Wydawnictwo specjalizuje się w wydawaniu polskiej literatury i ważnych książek non-fiction, jak i książek z list bestsellerów uwielbianych przez tysiące czytelników.

 

Góry strzegą tajemnic lepiej niż ludzie

Bestsellerowa powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Opcja filmowa sprzedana

„Co stało się pod Lodową Przełęczą?” „Tajemnicza śmierć trzech osób!” „Dwie noce przy zwłokach” – takimi nagłówkami wita zakopiańskich turystów sierpniowy poranek 1933 roku.

Kilka dni wcześniej w góry wyrusza prokurator Hoffman z dwunastoletnim synem i żoną – byłą gwiazdą warszawskich kabaretów, budzącą pożądanie i zazdrość przepiękną Mirą.
Do Zakopanego wraca tylko ona, a na Lodowej Przełęczy ratownicy znajdują ciała jej męża, pasierba i młodego mężczyzny.

Opinia publiczna nie ma wątpliwości – Hoffmanowa jest winna. Ona sama jest w szoku, niczego nie pamięta, nie potrafi się bronić.

Jaką straszną tajemnicę kryją góry, a jaką sama Mira? Co się stało podczas wyprawy? Dlaczego Hoffmanowa nie zeszła po pomoc i spędziła przy zwłokach dwie noce?

Przedwojenne Zakopane, tajemnica z przeszłości i historia wstrząsająca bardziej niż słynna sprawa Gorgonowej.

Wartka, krwawa i mięsista historia opowiedziana z punktu widzenia femme fatale uznanej za winną śmierci trojga osób na Lodowej Przełęczy. Jeśli szukacie wciągającej lektury, w której są namiętność, piękna kobieta i kryminalna tajemnica, nie szukajcie dalej.
Joanna Bator

***


Katarzyna Zyskowska – pisarka i pasjonatka gór. Autorka bestsellerów: „Szklane ptaki”, „Historia złych uczynków”, „Nocami krzyczą sarny”. Przygotowując się do napisania książki Sprawy Hoffmanowej, studiowała przedwojenne gazety i przeprowadziła prywatne śledztwo. W swoich powieściach stopniowo odkrywa kolejne tajemnice, wciągając czytelnika w zaskakującą grę. Uważa, że wszystkie historie są o miłości i śmierci.