Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

17.03.2022

„Ucho Igielne" nominowane do European Literature Prize 2022

Jest nam niezwykle miło poinformować, że holenderskie wydanie powieści Wiesława Myśliwskiego „Ucho Igielne" w przekładzie Karola Lesmana znalazło się na liście 20 tytułów nominowanych do European Literature Prize 2022.

Do nagrody nominowane są najlepsze opowieści przełożone na język holenderski, które ukazały się w Holandii w roku poprzedzającym.
Powieść Wiesława Myśliwskiego jest jedynym tytułem z Polski, jaki znalazł się na liście wybranych książek. Książka ukazała się w Holandii nakładem wydawnictwa Querido we wrześniu 2021 roku

A już teraz polecamy Wam najnowszą książkę Wiesława Myśliwskiego „W środku jesteśmy baśnią".

 

Autoportret Mistrza.

"Myśliwski pozostaje we współczesnej literaturze zjawiskiem wyjątkowym i zasługującym na najwyższą uwagę. Jego powieści, pisane bez pośpiechu, ignorujące literackie mody i rynkowe targowisko próżności, to w rzeczy samej pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu traktaty, przypowieści czy – jak pisano – filozoficzne eseje, które nie przestają równocześnie być fascynującymi narracjami, zachęcającymi do lektury wielokrotnej. Dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak najwięcej o autorze Ucha Igielnego, o jego życiu, pisarstwie, istocie procesu twórczego i o tym, jaką rolę odgrywa w nim muzyka, o ważnych dla niego autorach, przemyśleniach filozoficznych, a także o roli pamięci, pojmowaniu ludzkiego losu, relacji między przypadkiem a przeznaczeniem, poetyką chaosu a żelazną logiką konstrukcji dzieła – zbiór ten jest lekturą obowiązkową, prawdziwą pisarską summą."
/Jerzy Illg/

Tom ukazuje się z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego. Znalazły się w nim zarówno teksty jego publicznych wystąpień – w tym najsławniejszy: esej Kres kultury chłopskiej – jak i wybrane przez Autora wywiady. Dzięki temu mamy jedyną okazję dowiedzieć się więcej o dzieciństwie i młodości pisarza, o początkach jego literackiej kariery i pracy na etacie redaktora, o długim i szczęśliwym małżeństwie i o tym, dlaczego pisarz nie powinien się śpieszyć. „W środku jesteśmy baśnią”, twierdzi Myśliwski, a my – dzięki tej książce – możemy poznać przynajmniej cząstkę baśni, jaką jest on sam.