Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.11.2016

Pilch w teatrze STU

W najbliższy weekend 26 i 27 listopada w krakowskim teatrze STU „Inne Rozkosze" Jerzego Pilcha.

Kohoutek, koneser kobiecych wdzięków, niewierny mąż, nadwrażliwiec i życiowy nieudacznik mieszka razem z wielopokoleniową rodziną na prowincji. Jego spokojne życie zakłóca nagłe pojawienie się Aktualnej Kobiety, zdecydowanej pozostać z nim już na zawsze. Przerażony Kohoutek postanawia ukryć niepożądanego gościa przed rodziną. Kwateruje kochankę na strychu opuszczonej przedwojennej rzeźni.

Scenerią teatralnej opowieści o Kohoutku jest Śląsk Cieszyński, mityczna kraina lat dziecięcych Jerzego Pilcha. Zamieszkują ją rozmaite indywidua, postaci przedstawione humorystycznie, ale i z pełnym ciepła i nostalgii zrozumieniem dla wszelkich słabostek i niedociągnięć ludzkiej natury. Czas płynie tu nieśpiesznie, a najbardziej zaskakujące wydarzenia całkiem naturalnie wplatają się w rytm codziennych zajęć. To magiczny świat, przygarniający każdego zbłąkanego, akceptujący i bezpieczny. Przyjazd Aktualnej Kobiety wyrywa jednak bohatera z tej stagnacji i zagraża jego dalszemu pobytowi w cieszyńskiej arkadii. Zmusza do podjęcia decyzji. Wpływa nie tylko na Kohoutka, każe wnikliwie przyjrzeć się i pozostałym mieszkańcom tego świata, domyślić się w ich losach różnych historii o zaniechanej miłości.

„Inne rozkosze" Pilcha/Więcka to zapowiedź dowcipnej i przenikliwej teatralnej opowieści o odwiecznej walce kobiecej determinacji i męskiej niedojrzałości.
Kolejne spektakle odbędą się 15 lutego oraz 9 i 10 maja 2017 r.

W Znaku ukazała się biografia pisarza autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej „Pilch w sensie ścisłym".

Cała prawda o Jerzym Pilchu

Wydawać by się mogło, że Jerzy Pilch w swoich książkach powiedział o sobie wszystko. Nie jest to prawda. Nie jest też prawdą, że jego trzęsące się ręce to efekt alkoholowej choroby, albo – jak chcą inni – kara za grzechy.

Bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę.

Jerzy Pilch: – Ile dostałaś czasu? – Dwa lata. – Aha, czyli liczą na to, że przed wydaniem zdążę umrzeć.

Katarzyna Kubisiowska – publicystka związana z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Autorka wielu rozmów prasowych z Jerzym Pilchem. Biografia pisarza, nad którą pracowała trzy lata, w rzeczywistości zaczęła powstawać dwadzieścia lat temu, kiedy po raz pierwszy się spotkali i zaczęli ze sobą – na początku wyłącznie prywatnie – rozmawiać.