Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.09.2016

Drugie oblicze Pawła Huelle'go

Jaką rolę w życiu Joanny Schopenhauer odegrała Ulica Świętego Ducha w Gdańsku? W kim kochała się matka słynnego filozofa? Z czego cieszy cię lud francuski w rocznicę rewolucji? Co ma wspólnego Platon ze strajkiem amerykańskich studentów? To tylko niektóre z wielu ciekawych i zagadkowych pytań stawianych w książce „Ulica Świętego Ducha i inne historie".

Od Platona, przez Apollinaire'a, Joannę Schopenhauer, Faulknera, aż do Becketta. Te postaci znane ze świata literatury, kultury i filozofii to jedynie zalążek całego wachlarza sylwetek, które wplata w swe opowieści Paweł Huelle. I to nie zwykłe opowieści, lecz balansujące na granicy rzeczywistości i fikcji, które zapraszają czytelnika do snucia dalszych, niemal niczym nieograniczonych domysłów. Pobudzają wyobraźnię, zmuszają do zgłębienia najskrytszych zagadek przeszłości. W tak różnorodnych historiach autor nie zapomina oczywiście o swej małej ojczyźnie - Gdańsku, która stale powraca w opowiadaniach, będąc raz tłem wydarzeń, jedynie marginalnym odniesieniem, a czasem urastając do determinanty życia głównych bohaterów.

Paweł Huelle w książce „Ulica Świętego Ducha i inne historie" ujawnił się nie tylko jako lokalny patriota, którego twórczość związana jest z Gdańskiem, ale jako czytelnik oraz erudyta. Pewne rzeczywiste postaci i zdarzenia, odnalezione na kartach książek, stają się dla niego pretekstem do dialogu z innymi autorami oraz snucia opowieści i przypuszczeń. Ponadto zapewniając czytelnikom tak ogromne zaplecze tematyczne, nie zapomina o kunszcie formalnym swego utworu.

Książki