Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.05.2016

„Zbrodnia w szkarłacie" nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru 2016!

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłosiła nominacje do trzynastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.

Wśród siedmiu nominowanych książek znalazła się znakomita powieść kryminalna Katarzyny Kwiatkowskiej „Zbrodnia w szkarłacie". To klasyczny kryminał czerpiący z najlepszych brytyjskich tradycji. Akcja toczy się w wielkopolskim dworze, bohaterem jest Jan Morawski, inteligentny, zabójczo przystojny, wysoki, szczupły szatyn o drwiącym uśmiechu, słynący z zamiłowania do kryminalnych zagadek, który pomaga rodzinie w poszukiwaniach skarbu dziadka. Morawski to nieubłagany tropiciel przestępców, nie przebiera w środkach, gdy chodzi o dobro sprawy.

Katarzyna Kwiatkowska sama przepada za kryminałami, a odkąd w dzieciństwie przeczytała „Morderstwo w Orient Expresie", lubi zwłaszcza ten typ, który Anglicy nazywają „cozy mysteries" - bezkrwawe i pozbawione brutalności historie, których akcja toczy się zwykle w małych miejscowościach, a detektyw amator poszukuje sprawcy w wąskim gronie podejrzanych.

Za debiut - „Zbrodnię w błękicie" - była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru (otrzymała specjalne wyróżnienie zasiadającej w jury Janiny Paradowskiej). Kolejne powieści Kwiatkowskiej zyskały jej grono wiernych czytelników, którzy, podobnie jak Marek Krajewski, docenili mistrzowską intrygę, doskonałe dialogi i ulegli urokowi bohaterów. Recenzenci przyrównują jej styl pisania do Agathy Christie, podkreślając jednocześnie, że jest ona świetną pisarką, a nie tylko naśladowczynią.

A już przyszłym roku w Znaku ukaże się nowy kryminał Katarzyny Kwiatkowskiej z Janem Morawskim w roli głównej. 

Nagroda w wysokości 25 tys. zł ufundowana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zostanie wręczona w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru 4 czerwca w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Dzień wcześniej - w piątek, 3 czerwca - jurorzy spotkają się publicznie z nominowanymi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście ich przepytać.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru byli: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński i Wojciech Chmielarz.

Każdy miał motyw. Każdy ma alibi.

Rok 1900. Dwór w Jeziorach pod Poznaniem. Trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dziedziczki. Jan Morawski, przystojny, szarmancki i inteligentny ziemianin słynący z zamiłowania do kryminalnych zagadek pomaga rodzinie w poszukiwaniach skarbu dziadka.
Nocą pada śmiertelny strzał. Podejrzani są wszyscy.
Na dodatek gospodarze stoją na krawędzi bankructwa, rodzinną posiadłość chce przejąć pruski zaborca, a panna młoda nie chce wyjść za mąż.
Czy Morawski ocali rodzinę przed hańbą?
Czy można zorganizować wesele w rozpadającym się dworze, w towarzystwie trupa i pruskiej policji?
Co łączy skarb dziadka, mordercę i szkarłatny pokój?